Do Strážnice míří dvacet tisíc milovníků folkloru

Ve Strážnici začal sedmdesátý druhý Mezinárodní folklorní festival. Do zhruba šestitisícového města každoročně míří kolem dvaceti tisíc diváků i členů různých souborů a muzik.

Strážnici obsadili milovníci folkloru
Zdroj: čt24

Ubytovací kapacity ve městě jsou obsazeny do posledního místa. Okolí zámku, vinohradnického areálu i skanzenu už zaplnila nově postavená pódia.

Akci, která patří mezi největší svého druhu v Evropě, tradičně pořádá Národní ústav lidové kultury. Podle jejího ředitele Martina Šimši za folklorem čím dál častěji jezdí mladí.

Je to životní styl

První návštěvníci přijeli už včera, mezi nimi skupina kamarádů ze Zlína. Osmnáctiletý Lukáš Zindler jezdí na festival čtyři roky. Folklor je pro něj životní styl. „Žiju tím, mám to rád a chci udržovat tu tradici,“ říká Lukáš Zindler.

Na organizaci se podílí víc než dvě sta lidí. Festival není lacinou záležitostí, vyjde na pět a půl milionu korun. „Přivezeme sem kapely, zaplatíme jim ubytování, jídlo, věci spojené s organizací akce,“ vysvětluje Martin Šimša, ředitel Národního ústavu lidové kultury.

Tisíce návštěvníků každý rok 

To Jiří Mrenka pamatuje dobu, kdy si soubory vymýšlely program samy. Coby sedmnáctiletý hrál na úplně prvním ročníku Strážnických slavností před dvaasedmdesáti lety a byl u jejich vzniku.

Video Události v regionech plus (Brno)
video

Festival ve Strážnici začíná

I před dvaasedmdesáti lety přijelo podle Mrenky tolik lidí, že bylo předměstí úplně plné. Dnes dopoledne se okolí zámku na příjezd tisíců návštěvníků teprve chystalo.

Kromě pódií a stánků se připravovalo také třeba kino České televize. Tady se lidé budou moct dívat na pořady s folklorní tématikou.

Na festivalu vystoupí 140 domácích souborů a skupin plus zahraniční hosté.

Oficiální a slavnostní zahájení festivalu bude v pátek ve 20:30, o taneční čísla se jako každoročně postarají zkušení členové strážnických folklorních souborů. Páteční večer nabídne také pořad Tři mušketýři věnovaný nedožitým 95. narozeninám legendárních primášů Vítězslava Volavého, Jiřího Petrů a Jaroslava V. Staňka.