Bývalý ředitel celníků našel místo díky radnímu, který býval u policie

Do čela Správy silnic Královéhradeckého kraje nastoupil bývalý šéf Generálního ředitelství cel Petr Kašpar. Jeho jmenování překvapilo i některé koaliční politiky. Tím spíše, že nadřízeným někdejšího generála celníků je radní pro dopravu Martin Červíček (ODS) – též bývalý generál, byť u policie.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Bývalý policejní ředitel na kraj doporučil bývalého šéfa celníků

V Královéhradeckém kraji vládne od loňských voleb křehká a široká koalice, která vyšachovala jednoznačného vítěze voleb – hnutí ANO. Většina členů krajské vlády je ale nyní překvapená, kdo se stal novým ředitelem firmy, jež má na starost správu silnic II. a III. třídy.

Po Velikonocích nastoupil bývalý generální ředitel Generálního ředitelství cel, generál ve výslužbě Petr Kašpar. Jeho nadřízený, někdejší policejní prezident a nynější krajský radní pro dopravu Martin Červíček, poukázal, že Petr Kašpar prošel výběrovým řízením. „Kolega Kašpar mě přesvědčil,“ podotkl. Nový šéf Správy silnic Královéhradeckého kraje přitom nepopírá, že se s Červíčkem z minulosti zná. Ujistil však, že se „bude snažit být dobrým silničářem“.

Například lidovecký radní Vladimír Derner si postěžoval, že neměl dost informací, náměstek hejtmana za TOP 09 Aleš Cabicar pak rovnou hovořil o obavě, „aby se z našeho hejtmanství brzy nestalo stínové ministerstvo vnitra“. Nominace někdejšího ředitele celníků zaskočila i hejtmana Jiřího Štěpána (ČSSD). Ten přitom naznačil i možný další vývoj. „Předpokládám, že pan ředitel Kašpar bude mít zkušební lhůtu, kterou využije a přesvědčí nás,“ uvedl.

Petr Kašpar má spolu s třicítkou jemu podřízených silničářů ve Správě silnic Královéhradeckého kraje na starost evidenci krajských silnic – na rozdíl od Správy a údržby silnic, která komunikace udržuje. Jeho prvním úkolem je vytvořit plán oprav silnic a investice probrat se starosty měst a obcí.

Nový ředitel krajské silniční správy vedl Celní správu do loňského května. Krátce předtím, než ohlásil rezignaci, zadržela policie jednoho jeho podřízeného v rámci vyšetřování úniků z policejních spisů. Petr Kašpar však zdůvodnil odchod od celníků svým zdravím. Zdůraznil, že se s obviněným celníkem nikdy ani nepotkal.