Soud: Bývalý šéf OP Prostějov Tuhý je nevinný

Prostějovský soud ve středu zprostil obžaloby bývalého šéfa OP Prostějov Františka Tuhého. Zodpovídal se z nevýhodných pronájmů prodejen své rodině, podle soudu nejde o trestný čin. Stejně rozhodl soud již při předběžném projednání obžaloby, kauzu mu však vrátil krajský soud.

Bývalý generální ředitel zkrachovalé společnosti OP Prostějov František Tuhý
Zdroj: ČTK Autor: ČTK/Peřina Luděk

Tuhý stál před soudem pro porušení povinnosti při správě cizího majetku kvůli údajně nevýhodnému pronájmu podnikových prodejen v Prostějově z let 2004 až 2009. Podle žalobců při nich zvýhodňoval svou dceru a zetě, škodu vyčíslili na více než deset milionů korun. 

Jeho příbuzní platili nájemné ve výši deset procent z dosaženého obratu. Obžaloba tvrdila, že nájemné bylo nevýhodné. Navíc údajně byla smlouva zcela zbytečná, Tuhý měl podle žalobce svévolně rozhodnout o prodeji majetku podniku do vlastnictví jeho rodiny.

„Nelze hovořit o nevýhodnosti takovéto nájemní smlouvy,“ uvedla soudkyně. Nevýhodná podle ní nebyla ani smlouva s obratovým nájemným v ulici Plumlovské. „Vysoké zisky této prodejny byly výhodné pro Oděvní podnik. Ke vzniku škody nedošlo,“ podotkla soudkyně. I kdyby podle ní škoda vznikla, bylo by kvůli promlčení skutku trestní stíhání nepřípustné.

Státní zástupce ve středu u soudu žádal pro bývalého šéfa firmy, která kdysi patřila k nejznámějším českým výrobcům oděvů, tříletý nepodmíněný trest ve věznici s dozorem, peněžitý trest dva miliony korun a čtyřletý zákaz činnosti. Po vynesení rozsudku si ponechal lhůtu pro případné odvolání. Naopak obhajoba požadovala zproštění obžaloby.

„Soud dospěl k názoru, že žalované skutky nejsou trestným činem,“ dodala Hana Greplová. Podle soudu nevznikla kvůli uzavřeným smlouvám žádná škoda, což je podstata naplnění žalovaného trestného činu.

Nevinný i v případě údajné zpronevěry 

Prostějovský exmanažer dříve čelil také dalšímu trestnímu stíhání, a to kvůli údajné zpronevěře 26,3 milionu korun, které si vyplatil jako odměnu. Za to měl původně jít na 5 let do vězení. Podle znalce, který předloni kauzu zkoumal, si však Tuhý mohl díky tomu, že se ve sledovaném období od roku 2004 až 2008 OP Prostějovu hospodářsky dařilo a vykazoval zisky, vyplatit i mnohem vyšší částku.

Odměna ve výši 26,3 milionu korun, kterou si skutečně vyplatil, tak údajně byla oprávněná. Nedopustil se tudíž trestného činu, ale šlo hlavně o formální chybu, protože o odměnách mělo rozhodovat představenstvo podniku, jak už upozornil soud nižší instance v Brně. Podle vrchního soudu se jedná spíš o prohřešek proti zákoníku práce.

Společnost OP Prostějov patřila k nejznámějším českým výrobcům oděvů. Kvůli zadluženosti byl na její majetek vyhlášen konkurz v květnu 2010. Pohledávky nárokuje 555 věřitelů, kteří požádali o proplacení dvou miliard korun. Okolnosti krachu OP Prostějov poté začali prověřovat policisté.

Video Komín vévodil OP Prostějov, k zemi šel jako poslední
video

Komín vévodil OP Prostějov, k zemi šel jako poslední

Hlavní areál OP v Prostějově koupila firma Astria Group, šest výrobních hal, které tvořily dominantu průmyslové části města, bylo zbouráno. Loni šla k zemi také prostějovská dominanta - tovární komín. Astria chce na části pozemků vybudovat výstavní haly.