Exšéf OP Prostějov bez trestu, šlo spíš o prohřešek proti zákoníku práce

Olomoucký vrchní soud zprostil obžaloby exředitele zkrachovalé firmy OP Prostějov Františka Tuhého. Podle soudu se nedopustil trestného činu, spíš prohřešku proti zákoníku práce. Za zpronevěru 26,3 milionu korun měl původně jít na 5 let do vězení, podle nynějšího vyjádření soudního znalce si ale mohl na odměnách přijít ještě na víc peněz.

Před olomouckým soudem vypovídal soudní znalec, který řekl, že ve sledované době let 2004 až 2008 se OP Prostějov hospodářsky dařilo a vykazoval zisky. Obviněný František Tuhý si tak ve výsledku mohl na prémiích vyplatit mnohem větší částku, i sto milionů korun. Odměna ve výši 26,3 milionu korun, kterou si skutečně vyplatil, tak údajně byla oprávněná. Nedopustil se tudíž trestného činu, ale šlo hlavně o formální chybu, protože o odměnách mělo rozhodovat představenstvo podniku, jak už upozornil soud nižší instance v Brně. Podle vrchního soudu se jedná spíš o prohřešek proti zákoníku práce.

  • "Firma po celou sledovanou dobu dosahovala zisku a stále prosperovala. I kdyby se dodržel formální postup a prémie mu byly schváleny podle zákona představenstvem, byly by mu stejně vyplaceny. Firma o žádnou částku poškozena nebyla," uvedl předseda soudního senátu Petr Angyalossy.

František Tuhý řekl, že je pro něj verdikt zadostiučiněním. „Ten pocit, když jsem měl za práci, kterou jsem odváděl, dostat pět let vězení, nikomu nepřeji. Jsem strašně rád, že to dopadlo v můj prospěch,“ řekl Tuhý. Nechápal, proč by měl být popotahován za vyplácení prémií pouze on, když i ostatní členové vedení OP Prostějov dostávali podobné částky. 26,3 milionu korun si nechal vyplatit jako mimořádné prémie za dobré vedení firmy. Obžaloba tvrdila, že to bylo v době, kdy byla firma ve finančních potížích. Tuhý se hájil tím, že zákon neporušil, že bylo hospodaření firmy v pořádku a na prémie měl tedy nárok. Vrchní soud nyní doplnil, že firmě nevznikla žádná škoda.

Brněnský verdikt zrušen, jiné žalobě ještě čelí

Brněnský krajský soud dříve rozhodl v neprospěch Františka Tuhého a určil mu pět let odnětí svobody. Miliony mu byly vyplaceny v letech 2004 až 2008, kdy byl většinovým vlastníkem, generálním ředitelem a předsedou představenstva podniku. Z titulu svých funkcí stanovil podmínky pro vyplacení odměn sobě i dalším členům vedení firmy.Tuhý vlastnil 54 procent akcií oděvní firmy, jejichž cena se podle jeho hrubého odhadu před více než šesti lety odhadovala na miliardu korun. Z místa ředitele odešel v polovině roku 2008.

Kromě nynějšího případu je Tuhý ještě obžalován pro porušení povinnosti při správě cizího majetku kvůli údajně nevýhodnému pronájmu podnikových prodejen v Prostějově z let 2004 až 2009. Podle žalobců při nich zvýhodňoval svou dceru a zetě, škoda je vyčíslena na více než deset milionů korun. Soud obžalobu dosud neprojednával.

Společnost OP Prostějov patřila k nejznámějším českým výrobcům oděvů. Kvůli zadluženosti byl na její majetek vyhlášen konkurz v květnu 2010. Pohledávky nárokuje 555 věřitelů, kteří požádali o proplacení dvou miliard korun. Okolnosti krachu OP Prostějov poté začali prověřovat policisté. Hlavní areál OP v Prostějově koupila firma Astria Group, šest výrobních hal, které tvořily dominantu průmyslové části města, bylo zbouráno. Astria chce na části pozemků vybudovat výstavní haly.

2 minuty
Olomoucký vrchní soud osvobodil exředitele OP Prostějov Tuhého
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Česko má určité pochopení pro německé hraniční kontroly, řekl Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) na jednání v Berlíně s německým kancléřem Friedrichem Merzem sdělil, že má určité pochopení pro kontroly na německých hranicích. Dlouhodobé řešení boje proti migraci ale dle něj musí být evropské. Fiala také ocenil, že Německo po nástupu nového kancléře převzalo větší zodpovědnost za bezpečnost Evropy.
18:12Aktualizovánopřed 27 mminutami

V bitcoinové kauze není zatím nikdo obviněn, stát kryptoměny stále drží

Policie zatím v bitcoinové kauze, které státu daroval Tomáš Jiřikovský odsouzený dříve za drogy a zpronevěru, nikoho neobvinila. Prověřování ale nadále pokračuje pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Po jednání senátního bezpečnostního výboru to uvedl olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun. Státu podle ministryně spravedlnosti Evy Decroix (ODS) zatím žádná škoda nevznikla. Kupující však chtějí zpět své peníze a dokončit obchody podle původní dohody.
14:01Aktualizovánopřed 33 mminutami

Webová aplikace Bouračka může pomoci se záznamem o nehodě

Řidiči, kteří se stanou účastníky dopravní nehody se škodou do 200 tisíc korun a bez zranění, mohou od 1. července využít webovou aplikaci Bouračka. On-line nástroj je alternativou papírového euroformuláře a řidičům umožní sepsat záznam o nehodě i bez tužky a papíru. Počet malých dopravních nehod, které mohou účastníci vyřídit bez policie, podle pojišťoven roste. Přinášíme přehled o tom, jak aplikace funguje a také odpovědi na nejčastější dotazy.
17:59Aktualizovánopřed 37 mminutami

České firmy se na dostavbě Dukovan zapojí z víc než 60 procent, míní Vlček

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) si myslí, že zapojení českých firem do dostavby jaderné elektrárny Dukovany bude ještě větší než 60 procent. Není to jen o konkrétním procentuálním zapojení, tím projektem jim vytvoříme podmínky, jak můžou české technologie exportovat i na další trhy, prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle Vlčka je nepochybné, že některé věci si Korejci budou dodávat sami. S ohledem na strategičnost a důležitost projektu uvedl, že ať přijde jakákoliv vláda, jenom blázen by ho zastavil.
před 1 hhodinou

Policie stíhá ženy za neoprávněné vystavování neschopenek

Policie stíhá dvě ženy z Českokrumlovska, které podle ní vystavily desítky zdravotních neschopenek, ačkoliv ani jedna z nich nebyla lékařka. Dříve působily jako nelékařský personál v ordinaci doktorky, která již svou praxi ukončila. Obviněné však nadále ordinaci provozovaly a neoprávněně lidem poskytovaly zdravotnické služby, uvedla policie.
před 5 hhodinami

Začala stavba obchvatu Běchovic za bezmála čtyři miliardy korun

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo stavět obchvat pražských městských částí Běchovice a Újezd nad Lesy a středočeských Úval. Přeložka silnice I/12 dlouhá 12,6 kilometru přímo navazuje na rozestavěný úsek Pražského okruhu z Běchovic k dálnici D1. Stavba vyjde na 3,78 miliardy korun bez DPH, zprovoznit by se měla společně s novým úsekem Pražského okruhu na přelomu let 2027 a 2028, informovalo ŘSD.
před 6 hhodinami

ČD Cargo propustí až sedm set lidí a sešrotuje další vozy

Český nákladní dopravce ČD Cargo plánuje propustit do konce roku až 700 zaměstnanců, tedy více než desetinu celkového počtu, uvedl v úterý na síti X předseda představenstva a výkonný ředitel firmy Tomáš Tóth. Firma se podle něj musí připravit na výrazný pokles přepravy. Dané problémy podle Federace strojvůdců ČR nelze řešit jen propouštěním zaměstnanců, preferuje strukturální změny ve fungování celého podniku.
09:00Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Obrana podepsala smlouvu na nákup 24 obrněnců Mars

Ministerstvo obrany podepsalo smlouvu se švédskou firmou SAAB Dynamics AB na nákup 24 kolových obrněných vozidel Mars s integrovaným systémem protivzdušné obrany RBS 70 NG. Hodnota zakázky činí 4,2 miliardy korun bez DPH.
13:55Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...