Firma Vítkovice Revmont chce do insolvence. Nemá na zaplacení DPH

Společnost Vítkovice Revmont ze strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group (VMG) ostravského podnikatele Jana Světlíka na sebe podala návrh na insolvenci. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Firma podání návrhu zdůvodnila rozhodnutím Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj z minulého týdne, podle kterého má uhradit za své dodavatele zhruba 37,9 milionu korun jako doplatek na dani z přidané hodnoty.

Vítkovice Revmont nejsou výrobní firmou, fungují jako obchodní a projektová společnost a mají pouze pět zaměstnanců. Společnost se specializuje na komplexní řešení výstavby halových objektů, ocelových konstrukcí, staveb občanské vybavenosti, ale i inženýrských staveb.

Společnost například loni podepsala smlouvu na opravu železobetonového skeletu, který více než čtvrt století hyzdí prostor u krajského úřadu a domu kultury v Ostravě. V budově mají vzniknout kanceláře, byty i obchody. Před rokem 1989 ji začala stavět komunistická strana jako své krajské sídlo, po změně režimu zůstal skelet stát jako nedostavěné torzo.

Kijonková: DPH neodvedl náš dodavatel

„DPH podle sdělení správce daně neodvedl některý z dodavatelů Revmontu, a Revmont tak má být údajným ručitelem a hradit místo skutečného dlužníka,“ sdělila mluvčí Vítkovic Eva Kijonková. Firma se podle ní proti rozhodnutí brání právní cestou, což ale nemá odkladný účinek. „Důsledkem je zahájení daňové exekuce, kvůli které představenstvo Vítkovic Revmont podalo návrh na insolvenci spojený s návrhem na povolení reorganizace,“ uvedla mluvčí.

V loňském roce obrat Revmontu přesáhl 177 milionů korun. „Výsledkem hospodaření za minulý rok je - vlivem opravných položek na pohledávky ve skupině - ztráta,“ doplnila mluvčí.

„Do úpadkové situace se Revmont dostal sice až na základě rozhodnutí správce daně, je ale jasné, že při daňové exekuci nebude schopen plnit splatné závazky. Daňovou exekucí má Revmont postiženy všechny disponibilní prostředky, včetně běžných účtů, ze kterých hradí standardní závazky.“

Eva Kijonková

mluvčí Vítkovic

Podle vedení společnosti Revmontu daňová povinnost nevznikla, firma se tedy brání zákonnými prostředky, musela ale podat návrh na prohlášení úpadku a požádat soud o ochranu před věřiteli. Ředitel Revmontu Petr Špaček uvedl, že samotnému Revmontu daňová povinnost nevznikla. „Nemůžeme platit nic, a to přesto, že bychom jinak normálně fungovali. Insolvenční návrh jsme tedy byli nuceni podat,“ uvedl ředitel.

Celá skupina Vítkovice Machinery Group zahrnuje více než 20 firem, které mají dohromady okolo 5500 zaměstnanců. Několik společností ze skupiny se loni dostalo do problémů a tři z nich - Vítkovice Power Engineering, Vítkovice Gearworks a Vítkovice Envi - poslal soud do úpadku.