Ostravské Bazaly čeká rekonstrukce. Bude zde zázemí pro fotbalovou akademii

Ostravský fotbalový stadion na Bazalech čeká rozsáhlá rekonstrukce za více než 200 milionů korun. Sportoviště by se do konce příštího roku mělo proměnit na tréninkový areál a zázemí pro fotbalovou akademii. Mají v ní působit mladí talentovaní hráči z celého regionu, řekl náměstek primátora Martin Štěpánek (ODS).

Video Bazaly před rekonstrukcí
video

Bazaly před rekonstrukcí

„V Ostravě chybí ucelený fotbalový areál, kde by mohli výkonnostní sportovci trénovat. Poslední byl na Jeremenku a je zrušený. V Ostravě nemáme v současné době fotbalovou akademii, je v Karviné a jsme vlastně jedním z posledních krajských měst, která ji nemají,“ vysvětlil důvody přeměny areálu Štěpánek.

Dodal, že město navíc chtělo na Bazalech zachovat fotbalovou tradici. V minulosti byl areál domovským stadionem Baníku Ostrava, který ale dnes hraje na městském stadionu ve Vítkovicích.

„Víme, že je tady nedostatek ploch pro fotbal, což je objektivní pravda. Jsme jediným krajským městem, které nemá fotbalovou akademii. Je to ostuda.“ 

Tomáš Macura (ANO)

primátor města Ostravy

Současná hlavní plocha stadionu bude rozšířena a bude sloužit buď jako tři příčná tréninková hřiště, nebo jako hřiště standardních rozměrů pro mistrovské zápasy. V místě současného tréninkového hřiště vyroste jedno hřiště s umělou trávou a jedno s přírodním trávníkem. Šesté hřiště pak vznikne ještě na soukromém pozemku, který je součástí areálu.

Počítá se s využitím dalších ploch v areálu, které budou sloužit k posilování, nácviku obratnosti, vytrvalostním cvičením a podobně. Novinkou bude šedesátimetrová krytá běžecká dráha v nově vybudované tribuně.

„Hlavní objekt bude mít ve finální podobě deset šaten, posilovnu, rehabilitaci, zázemí pro lékaře, fyzioterapeuta, trenéry, prostory pro stravování a trávení volného času hráčů, tělocvičnu s hřištěm pro sálovou kopanou včetně hlediště a také technické zázemí,“ řekl Štěpánek.

Podle něj město uvažovalo o výstavbě areálu na zelené louce, ale i o možné renovaci stávajícího hlavního objektu stadionu, který je však ve špatném technickém stavu. Obě varianty by ale byly dražší než nyní plánovaná demolice původní budovy a výstavba nového zázemí.

Vybudování areálu by mělo stát 201 milionů korun, z toho nový hlavní objekt vyjde asi na 116 milionů korun. Zbytek připadá na hřiště, terénní úpravy, opěrné zdi a nové rozvody elektřiny či vody. Dalších 18 milionů korun bude stát demolice. Štěpánek předpokládá, že stavět by se mohlo začít příští rok na jaře a na konci roku by práce mohly být dokončeny.