Na evropském mistrovství v krasobruslení se představí i Březina. Lístky na vrchol akce vyprodány

Ostrava dokončuje náročné přípravy na mistrovství Evropy v krasobruslení, které se uskuteční od 25. do 29. ledna. V sólových kategoriích se v Ostravar Aréně představí tři čeští krasobruslaři, které doplní taneční pár a sportovní dvojice. Vstupenky na hlavní dění od 27. do 29. ledna jsou již vyprodány. Do prodeje na víkendové dny šampionátu budou podle pořadatelů uvolněny už jen desítky lístků.

Video ME v krasobruslení
video

ME v krasobruslení

Sedmitisícová kapacita určená v hale pro šampionát se tak minimálně na jeho vyvrcholení naplní. „Velký zájem je pro mě až překvapující. Máme spoustu žádostí nejen z České republiky, ale i ze zahraničí,“ sdělil již dříve člen organizačního výboru ME v krasobruslení Stanislav Žídek.

Ostravská aréna má běžně kapacitu deset tisíc míst. Pro krasobruslařský šampionát ale přibližně čtvrtinu zaberou rozhodčí, technické zázemí a povinné rezervace pro mezinárodní federaci.

Už loni v listopadu bylo podle Žídka vyprodáno na sedmdesát procent všech vstupenek. Aktuálně jsou k dispozici pouze lístky na 25. a 26. ledna, kde se v krátkém programu představí ženy, sportovní dvojice a taneční páry. Diváci si 25. ledna budou moci vychutnat rovněž i zahajovací ceremoniál. Ceny se na první den pohybují od 200 do 390 Kč, na druhý od 200 do 490 Kč.

 

Náročným přípravám se věnovaly stovky lidí

„Do příprav se zapojilo asi 120 dobrovolníků a realizační štáb čítající více než 250 lidí. Do Ostravy přijede na 170 závodníků ze 40 evropských zemí, kteří změří síly v tradičních kategoriích mužů, žen, sportovních dvojic a tanečních párů,“ uvedla redaktorka České televize Martina Koziolová. Účast potvrdil například favorizovaný Španěl Chavier Fernandez, mezi ženami Italka Karolina Kostnerová.

Sportovce bude doprovázet zhruba stejný počet trenérů, více než 200 funkcionářů, 300 zástupců médií. Očekává se návštěvnost přes 40 tisíc lidí. Televizní diváci na celém světě uvidí přes 800 hodin přenosů a záznamů.

Vystoupí desátý muž Evropy: Michal Březina

V kategorii mužů se v Ostravě představí dva čeští krasobruslaři – vedle Michala Březiny, desátého muže z posledního evropského šampionátu v Bratislavě 2016, vyjede v lednu na led Ostravar Arény 17letý Jiří Bělohradský, aktuálně čerstvý mistr republiky z víkendového šampionátu v Katovicích. Pro Bělohradského půjde o druhý start na ME, v Bratislavě 2016 skončil při své premiéře mezi dospělými na 20. místě.

Ostrá premiéra na domácí půdě čeká 17letou Michaelu Lucii Hanzlíkovou. Mladá krasobruslařka SSK Karlovy Vary má za sebou v sezoně několik slibných výsledků a nominační jistotu si vyjezdila triumfem v rámci domácího šampionátu v Katovicích.

V párových kategoriích má Česká republika pouze jedno zastoupení – mezi tanečníky se na šampionát v domácích podmínkách těší dvojice Cortney Mansour, Michal Češka, 13. pár ze šampionátu v Bratislavě 2016.

První start na ME v kategorii dospělých čeká také sportovní dvojici Anna Dušková, Martin Bidař, úřadující juniorští mistři světa z Debrecínu 2016.

Úspěšná ostravská líheň

Ostrava není známá jen tím, že hostí spoustu krasobruslařských akcí, ostravští krasobruslaři jsou také velmi úspěšní: v minulosti se z ostravské líhně dostali na vrcholné akce například sourozenci Šrámkovi ve sportovních dvojicích, Stanislav Drastich a Jan Barták v tanečních párech, nejslavnější pak René Novotný, mistr světa ve sportovních dvojicích.

V nedaleké minulosti pak řada dalších odchovanců dosáhla na tituly mistrů ČR a zajistila si účast na ISU juniorském mistrovství světa, ISU mistrovství Evropy i světovém šampionátu. Jména Lukáš Rakowski, Eva Chudá, Nella Simaová, Alexandra Herbríková-Lukáš Ovčáček (později Alexandra Herbríková-Rudy Halmaert), Petr Coufal jsou nejen ostravské veřejnosti dostatečně známá.

Mistrovství starého kontinentu se do České republiky vrátí po 18 letech, naposledy hostila ME v roce 1999 Praha. Ostravský šampionát přinese čtyři soutěžní dny a v neděli ho zakončí exhibice. 

 

Ostravar Aréna
Zdroj: ČT24
Autor: Ostravar Aréna

:. Počty parkovacích míst v zázemí Ostravar Arény: Parkoviště A 139 + 8 pro ZTP, B 201 + 12 pro ZTP, C 356 + 18 pro ZTP, D 40 + 3 pro ZTP, E 114 + 5 ZTP, F 109 + 5 pro ZTP, 959 + 51 pro ZTP