OKD chce od státu 723 milionů korun pro útlum Dolu Paskov. Babiš by další peníze nedával

Těžební společnost OKD, která je od května v úpadku, požádala vládu o státní pomoc na útlum Dolu Paskov ve výši až 723 milionů korun. Peníze mají jít na odstupné propouštěným zaměstnancům a technickou likvidaci dolu. Ministerstvo financí s dalšími penězi pro těžební společnost OKD nad už uzavřenou dohodu se státním podnikem Prisko nepočítá. Sdělil ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Video OKD chce peníze na útlum Paskova
video

OKD chce peníze na útlum Paskova

Babiš doufá, že firmu koupí seriózní privátní investor, který ji bude dlouhodobě provozovat. Moravskoslezská tripartita však návrh OKD, aby se stát na útlumu Dolu Paskov finančně podílel, naopak podporuje.

Předpokládané náklady na uzavření dolu se podařilo výrazně snížit, uvedla za tripartitu Jana Dronská. V roce 2013 se odhadovaly na miliardu až 1,5 miliardy korun.

O státní pomoc požádala firma dopisem adresovaným ministrovi průmyslu a obchodu Janu Mládkovi (ČSSD). V úterý o tom informoval mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Vláda už letos OKD jako pomoc poskytla úvěr 700 milionů korun. 

OKD oznámilo, že ztrátový Důl Paskov na Frýdecko-Místecku zavře k 31. březnu 2017. Peníze, o které nyní firma požádala, jí přitom mají pomoci. „Asi jednu třetinu z požadované částky tvoří náklady na zajištění zákonných sociálních nároků zaměstnanců, vyplývajících z kolektivní smlouvy a kolektivní smlouvy vyššího stupně spojených s ukončením těžby a následnou likvidací dolu,“ uvedl výkonný ředitel OKD Antonín Klimša.

Klimša dodal, že 477 milionů korun bude OKD potřebovat na samotnou technickou likvidaci dolu. Původně odhadované náklady na útlum se přitom podle Čelechovského podařilo managementu firmy reálně snížit zhruba o 40 procent.

Mládek je také proti finančně podpořit OKD, když šachty nevlastní státní Diamo

Ani ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) nevidí důvod finančně pomáhat černouhelné společnosti OKD ve chvíli, kdy šachty nevlastní státní podnik Diamo, uvedl na úterním brífinku. Diamo podle něj nabídlo za podnik korunu, nezávaznou nabídku předložilo 16. prosince. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s Mládkovým postupem souhlasil.

„Není žádný důvod, abychom dávali peníze do soukromé firmy,“ uvedl Sobotka. Z pohledu daňového poplatníka by bylo nejjednodušší, pokud by doly sanoval stát až po jejich převzetí podnikem Diamo.

„Pokud by si státní podnik Diamo koupil ty šachty, tak samozřejmě přebere zodpovědnost za technický útlum a přebere zodpovědnost za sociální programy. Pokud by stát ale v mezidobí poskytl veřejnou pomoc, tak by to vlastně pro Diamo zhoršil a poskytl by výhodu a peníze soukromému vlastníkovi,“ sdělil dnes Mládek. Požaduje také, aby případnou další finanční pomoc OKD podpořily orgány Moravskoslezského kraje.

Paskov má nyní 1500 zaměstnanců

Na počátku prosince měl Důl Paskov téměř 1500 kmenových zaměstnanců. Celkem v OKD i s dodavatelskými firmami pracuje asi 11 tisíc lidí. Zhruba 300 jich tam bude dál zaměstnáno na likvidaci dolu, okolo 500 pracovníků chce firma převést na šachty v karvinské části revíru. Asi 550 pracovníků dostane ke konci března výpovědi se sedmiměsíčním odstupným.

OKD rovněž požádalo o státní pomoc pro zakonzervovaný Důl Frenštát. Mělo by jít ročně o periodickou částku 30 milionů korun, což je suma, kterou firma každoročně vynakládá na konzervační režim dolu. Jsou v tom zahrnuty mimo jiné náklady na energie a údržbu či na nezbytné externí služby.

Důl Frenštát leží na hranici CHKO Beskydy
Zdroj: ČTK
Autor: Drahoslav Ramík

„Důl Frenštát musíme ze zákona udržovat jako strategickou zásobu černého uhlí pro Českou republiku. Nicméně náklady spojené s udržovacím provozem a hlavně se zajištěním bezpečnosti jsou pro nás v insolvenci velkým finančním břemenem,“ uvedl Klimša. Dodal, že vedení těžařské firmy chce zřídit závod Útlum, kam by organizačně převedlo všechny nečinné doly (tedy Paskov a Frenštát) a tím je transparentně oddělilo od činné části podniku. 

Čelechovský připomněl, že obdobnou státní pomoc využily nebo stále využívají i jiné evropské země. „Naposledy Polsko, kterému Evropská komise spolufinancování schválila před několika týdny. Plán polské vlády konkrétně počítá s finanční podporou ve výši 7,95 miliardy zlotých (48,3 miliardy korun). Využita bude hlavně na uzavírání nekonkurenceschopných černouhelných dolů,“ uvedl mluvčí OKD.

V Německu podle něj státní subvence na ukončování těžby černého uhlí dosáhly už 130 miliard eur (přes 3,5 bilionu korun).

Ciencila i Vondrák návrh OKD podporuje 

Předsednictvo tripartity doporučilo ihned zahájit jednání s Evropskou komisí o souhlasu se státní pomocí a požádalo vládu a příslušné instituce, aby urychlily legislativní kroky nutné k útlumu dolů. Provizorní režim, který na Paskově nastane po ukončení těžby, totiž bude přinášet každý měsíc další náklady v řádech desítek milionů korun.

„Rovněž podporujeme návrh, aby se stát finančně podílel na útlumu Dolu Paskov a konzervačním režimu Dolu Frenštát v avizovaném rozsahu, respektive v rozsahu, na kterém se zainteresované strany dohodnou v nejbližších týdnech bez zbytečných průtahů tak, aby mohl být finalizován reorganizační plán ve stanoveném termínu,“ uvedl předseda tripartity, vládní zmocněnec Jiří Cienciala.

„Oceňuji, že OKD ustoupilo ze svých původních požadavků, které byly nereálné. Jejich poslední návrh považuji za rozumný a akceptovatelný,“ uvedl moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO).