Vila Tugendhat slaví 15 let v UNESCO. Návštěvnost se zvýšila až trojnásobně

Brněnská vila Tugendhat slaví patnáct let od zapsání na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Památka je od roku 2012 nově opravená a ročně jí projde třicet tisíc návštěvníků. Přibývá také různorodých kulturních akcí, jako jsou koncerty, přednášky a jiná vystoupení, které vila hostí.

Fakt, že se slavná funkcionalistická stavba ocitla na prestižním seznamu, se projevil na zvýšení průměrné roční návštěvnosti. Podle statistik Muzea města Brna stoupla trojnásobně.

Odborníci na vile Tugendhat oceňují nadčasový architektonický koncept, unikátní konstrukční a technické řešení, ušlechtilé a exotické přírodní materiály i zasazení do městské krajiny. Architekt Ludwig Mies van der Rohe ji navrhl pro manžele Tugendhatovy. Na svahu s výhledem na Brno vyrostla v letech 1929 a 1930. Už tehdy budila pozornost pro svou cenu i progresivitu.

Zápis na seznam UNESCO vyžadoval dobrou přípravu, kontakty i načasování. „Náš tým byl v předstihu informován o tom, že v roce 2001 se do popředí zájmu dostane architektura 20. století,“ řekla ředitelka vily spravované Muzeem města Brna Iveta Černá. 

Jednou z podmínek, aby se stavba na seznam dostala, byl příslib rekonstrukce. Z vlastní kapsy. „UNESCO znamená nikoliv, jak si řada našich návštěvníků myslí, nějaký speciální finanční obnos, ale i zodpovědnost se o tento objekt velmi pečlivě starat,“ vysvětlila ředitelka Černá. Vlastník, město Brno, přesto s generální opravou začalo až o devět let později.

Stavbaři a řemeslníci vilu v letech 2010 až 2012 vrátili do stavu, který se co nejvíce blíží původnímu řešení. Barcelona, Brno, Tugendhat – tři z mnoha typů křesel, kterými vilu vybavil architekt Ludwig Mies van der Rohe. Ve skleněném pokoji dnes stojí jen repliky, návštěvníkům to však nevadí. Zájem o prohlídky rok od roku roste. Kapacita je ale malá a zájemci se objednávají předem. Zatímco v roce 2001 vilu navštívilo devět tisíc lidí, po jejím znovuotevření se návštěvnost pohybuje okolo třiceti tisíc lidí ročně.

V Česku je dvanáct památek UNESCO

Funkcionalistická vila je předposlední českou památkou, kterou UNESCO na seznam přidalo. V zemi je 11 dalších. Například Lednicko-valtický areál nebo Zelená Hora. Každou z nich komisaři pečlivě hlídají. Z prestižního seznamu totiž lze i vypadnout. V minulosti se to stalo třeba Drážďanům, a to kvůli nově vybudovanému mostu. 

Památky na seznamu UNESCO
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 8 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 20 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 22 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
26. 4. 2025

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
26. 4. 2025

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
26. 4. 2025Aktualizováno26. 4. 2025

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
26. 4. 2025Aktualizováno26. 4. 2025
Načítání...