Budovy Transgasu v centru Prahy zřejmě padnou, ministerstvo se jich nezastalo

Ministerstvo kultury nepřiznalo památkovou ochranu komplexu budov Transgas v pražské Vinohradské ulici. Ačkoli podle úřadu je architektonicky unikátní, vhodně nezapadá do okolní zástavby. Ministerstvo tak nebude bránit jeho zbourání. Rozhodnutí ale ještě není pravomocné, účastníci řízení se mohou odvolat.

Podnět k prohlášení komplexu Transgasu památkou dal ministerstvu kultury Klub za starou Prahu poté, co vlastník budov HB Reavis začal chystat jejich demolici. Na jejich místě má vyrůst polyfunkční objekt sestávající ze sedmi budov, který navrhl architekt Jakub Cigler.

Návrh na prohlášení Transgasu památkou nenašel ohlas ani u Národního památkového ústavu, podle kterého na místo, kde stojí, nezapadá. „Dotčený areál nevytváří městotvorné prostředí a hmotově i měřítkem poškozuje prostředí městské památkové zóny,“ konstatovali památkáři.

Ministerská komise nakonec dospěla k podobnému závěru. „Architektonické kvality stávající budovy nevyvažují jeho závažné urbanistické nedostatky,“ stojí v ministerském stanovisku, na které upozornil mluvčí HB Reavis Jakub Verner. Verner upozornil, že Ciglerův projekt, který podle něj „reflektuje okolní měřítko Vinohrad“, kladně hodnotí významní architekti jako Eva Jiřičná, Zdeněk Lukeš i Václav Aulický, který byl architektem stávajícího komplexu.

Soubor staveb bývalého Plynárenského centrálního dispečinku Transgas a ministerstva paliv a energetiky stojí pod budovou Československého rozhlasu. Zastánci ochrany budov uvádějí, že dílo týmu Jindřich Malátek, Ivo Loos, Zdeněk Eisenreich a Václav Aulický je jednou z nejvýraznějších realizací ve stylu brutalismu v Česku.

Transgas ovšem není jedinou stavbou druhé poloviny minulého století, na jejíž památkovou ochranu dostalo ministerstvo kultury návrh. Rozhoduje například o statutu pražského obchodního domu Kotva a zvažuje zahájit řízení o karlovarském hotelu Thermal. V minulosti ministerstvo prohlásilo památkou pražský obchodní dům Máj, naproti tomu obchodní dům Ještěd v Liberci se památkou nestal a jeho vlastník ho poté zboural.