Řidiči autobusů ve Znojmě zůstávají ve stávkové pohotovosti. Nemají jistotu zvýšení platů

Stávková pohotovost ve znojemské dopravní firmě ZDS-Psota stále trvá. Odboráři kolektivní smlouvu s vedením společnosti nepodepsali. Zaměstnavatel do ní doplnil text, že požaduje záruky, aby nařízení vlády zvyšující mzdy doplatil kraj nebo město. A pokud by se tak nestalo, tak by minimální mzda nerostla.

Autobusy ve Znojmě jezdí, řidiči ale zůstávají ve stávkové pohotovosti
Zdroj: ČT24

Odbory v dopravní firmě, která ve Znojmě zajišťuje městskou hromadnou dopravu, se s vedením firmy ve druhé polovině září dohodly na růstu platů. Řidiči měli dostat 108 korun za hodinu jízdy a 88 korun za hodinu čekání. A s podpisem kolektivní smlouvy měla skončit i půlroční stávková pohotovost. Smlouvu odboráři nakonec nepodepsali. Zaměstnavatel do ní totiž doplnil text, že požaduje záruky, aby nařízení vlády zvyšující mzdy doplatil kraj nebo město. „Pokud by se tak nestalo, tak by minimální mzda nerostla. S tím nemůžeme souhlasit,“ řekl zástupce odborářů Libor Weinstein.

Ředitel firmy Petr Chadim uvedl, že s odbory firma rozpory nemá a že do hry vstoupilo vládní nařízení zvyšující minimální mzdu obecně. Ve znojemské dopravní společnosti jde tak o to, kdo zaplatí ono třetinové navýšení. „S odbory žádné rozpory nemáme, na zvýšení mezd jsme se dohodli, ale nemůžeme se zavázat k tomu, abychom růst minimální mzdy doplatili my. Na to nemáme prostředky,“ řekl ředitel.

Vláda na začátku října schválila růst minimální mzdy šoférům linkových autobusů od příštího roku zhruba o třetinu z nynějších 71,60 Kč na hodinu na 98,10 Kč. Nařízení zvyšující mzdy vychází z dohody mezi zástupci šoférů, vlády a dopravci. Původně odbory požadovaly navýšení až na 130 korun.

Kvůli mzdám to vře nejen ve znojemské společnosti, ale v celé republice. Stávkou hrozili například i řidiči autobusů v Pardubickém a Královéhradeckém kraji.