Stávka se odkládá. Řidiči autobusů ve Znojmě dostanou nové zázemí a víc peněz

Odboráři dopravní firmy PSOTA ve Znojmě vyhlásili kvůli nízkým platům a špatným pracovním podmínkám už v dubnu stávkovou pohotovost. Stávkovat zatím ale nebudou. Se zaměstnavatelem a radnicí se dohodli na kompromisu. Firma se přestěhuje do jiného areálu s odpovídajícím zázemím a od ledna by se jim měly zvýšit mzdy.

Řidiči autobusů ve Znojmě zatím stávkovat nebudou
Zdroj: ČTK Autor: Igor Zehl

Nízké platy a nevyhovující zázemí, dvě největší bolesti řidičů autobusů ve Znojmě. „Nemáme žádnou místnost, kde bychom si odpočali a nabrali sílu na další jízdu,“ stěžuje si řidič Jiří Prkna.
Po víc než dvou hodinách jednání dospěla městská tripartita ke kompromisu. Firma se přestěhuje do jiného areálu. Tam by mělo být i chybějící zázemí pro řidiče.

Platy se zvednou, ale až od ledna. „Ustoupili od navýšení mezd pro rok 2016 a bavíme se o roku 2017. Tam trváme na částce 108 korun na hodinu,“ říká místopředseda Českomoravského odborového svazu JMK Libor Weinstein. To by znamenalo navýšení hodinové mzdy o víc než dvacet korun. Měsíčně by si tak řidiči přišli i k několika tisícům navíc.

Dopravce bude chtít víc peněz po městu. „My nechceme zpochybňovat požadavky odborářů. Máme ale omezené možnosti a tady je nezbytná účast města,“ říká ředitel Znojemské dopravní společnosti PSOTA Petr Chadim. Zdražovat ale dopravce kvůli platné smlouvě nemůže. Město proto uvažuje o dodatku s takzvanou valorizační doložkou. To by radnici umožnilo posílat firmě víc peněz za ujeté kilometry, které by šly právě na platy řidičů. „Předmětem dodatku může být výstup z tripartity. Odtud je jasná právě cena a její navýšení o kterém můžeme jednat,“ vysvětluje starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.

Řidiči také čekají na výsledky jednání o minimálních platech na vládní úrovni. Zatím ale není jasné, jestli se v této věci ministři shodnou. O svých platech proto budou ve Znojmě dál jednat samostatně.

 

 

Příští pátek by měly obě strany ve Znojmě podepsat kolektivní smlouvu. Radnice si pak bude moci oddychnout, že po dobu pravidelného historického vinobraní všechny autobusy pojedou, což je klíčové pro dopravu návštěvníků.