Na vyšší platy pro řidiče autobusů bude podle Haška třeba více než miliarda

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podpoří kompromisní návrh ministerstva práce na zvýšení mezd řidičů linkových autobusů. Vláda a kraje by podle něj spolu měly jednat a najít způsob, jak zajistit peníze. Předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) totiž prohlásil, že navýšení mezd vyjde na více než miliardu korun. Návrh ministerstva práce počítá s přeřazením šoférů do vyšší platové třídy.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Pavel Němeček

V současnosti kraje často vybírají dopravce ve veřejných řízeních zaměřených na nízkou cenu, a to vede k tlaku na snižování mezd šoférů. Podle premiéra Bohuslava Sobotky je proto třeba, aby mzda řidičů byla garantovaná státem.

Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka

premiér

„Doufám, že pondělní tripartita dohodu mezi odbory a zaměstnavateli podpoří a že s tímto budeme moci přijít na vládu. Budu apelovat na naše koaliční partnery, aby dohodu nebourali.“

Bohuslav Sobotka

premiér

Návrh ministerstva práce a sociálních věcí předpokládá u nejnižší mzdy z nynějších 71 korun a 60 haléřů na hodinu navýšení na 98 korun a deset haléřů, uvedl předseda Odborového sdružení dopravy Luboš Pomajbík.

Z 50 korun za hodinu na 78 korun by se měl zvednout příplatek za čekání mezi jednotlivými jízdami. Nově by měl být zavedený příplatek za náročné pracovní prostředí ve výši šesti korun a 60 haléřů za hodinu.

Odbory požadovaly 130 korun

Původně odbory požadovaly navýšení mezd za hodinu jízdy na 130 korun na hodinu. Podle Pomajbíka se nynější návrh, který by mohl platit od začátku příštího roku, po započtení všech příplatků původním požadavkům blíží.

Jiří Kuchynka

Jiří Kuchynka

předseda Základní organizace Odborového svazu dopravy Jablonec nad Nisou

„Můžeme říct, že nám veřejná doprava neumře a bude dál fungovat a že se znovu stane z povolání řidičů autobusů vážné povolání.“

Jiří Kuchynka

předseda Základní organizace Odborového svazu dopravy Jablonec nad Nisou

Materiál nyní pro jednání vlády zpracuje ministerstvo práce a sociálních věcí, definitivní legislativní podoba by měla být hotová do konce října. 

Video Studio ČT24
video

Sobotka: Jsem přesvědčen, že na stole leží velmi rozumná dohoda

Sobotka: Jsem přesvědčen, že na stole leží velmi rozumná dohoda

Pomajbík: Přicházeli jsme s tím, abychom získali politickou záruku