Za tělo zalité v betonu dostal pachatel záhornické vraždy patnáct let

Za vraždu muže, jehož tělo se našlo zabetonované pod stodolou v Záhornici na Nymbursku, si Josef Šimek odpyká patnáct let vězení. Jeho komplic Václav Štork dostal tříletou podmínku za nadržování. Pravomocně o tom rozhodl pražský vrchní soud.

Případ záhornických vražd byl odhalen v roce 2013, kdy policie na Nymbursku nalezla dvě zakopaná těla. Šimek a Štork nakonec byli odsouzeni za vraždu šestašedesátiletého Čechošvýcara, jehož podle obžaloby v roce 2003 Šimek zastřelil v bytě v centru Prahy, a to proto, že se buď chtěl zmocnit jeho pozemků, nebo proto, že s ním měl neshody kvůli předražené zakázce. Tělo pak převezl do Záhornic, kde ho zabalil do igelitového pytle a spacáku a zabetonoval v jámě pod stodolou. Štorek podle obžaloby o mrtvole věděl a nemovitost hlídal.

Krajský soud nyní zamítl Šimkovo odvolání. „Sám se v rámci pořízeného prostorového odposlechu přiznal,“ podotkl předseda trestního senátu Martin Zelenka. Odposlechy zachytily i to, že Štorek o mrtvolách věděl. Pomocník hlavního pachatele původně dostal tříletý trest vězení, který mu odvolací soud snížil na podmínku. Předtím strávil přes dva roky ve vazbě. 

Dvojici čeká další soud

Druhou obětí v Záhornici byla třiatřicetiletá žena, která podle obžaloby figurovala jako takzvaný bílý kůň v několika Šimkových firmách. Jedna z těchto firem podle spisu způsobila daňové úniky za 42 milionů korun. Mrtvolu ženy policisté našli na stejném místě jako první oběť, těla byla oddělena betonovou deskou. Obžaloby v případě této vraždy byli ale Šimek a Štork zproštěni, a zůstává tak nadále neobjasněná.

Šimek se Štorkem stojí ale před soudem také kvůli obžalobě z další vraždy. Žalobci je viní z toho, že v roce 2010 odstranili muže, který jim pomáhal zahladit stopy z předchozí trestné činnosti. Podle obžaloby se obávali, že je prozradí, a snažili se, aby skutek vypadal jako sebevražda.