V Olomouci vzniká mobilní hospic. Podobná služba dosud v regionu neexistovala

Na Olomoucku vzniká vůbec první zdejší mobilní hospic. Již má prvních pět klientů. Postupem času by se měl podle garanta lékařské péče Petra Beneše starat také o dětské pacienty s nevyléčitelnými nemocemi.

Video Na Olomoucku zakládají hospic
video

Na Olomoucku funguje nový hospic

Zdroj: ČT24

Provozuje ho nezisková organizace Nejste sami – mobilní hospic. Díky ní budou přímo do rodinného prostředí docházet sestra i lékař. „Mají například snižovat bolest pacientů a také zjišťovat, zda nemají tekutiny v dutině břišní,“ uvedla redaktorka České televize Monika Fleischmannová. Lékaři mohou pomoci i s kapačkami či poskytnout psychologickou a sociální pomoc.

Založení hospice ztěžovaly zejména finanční problémy. Ředitelka ústavu Kateřina Tichá vyčíslila denní náklady na jednoho pacienta na 1200 korun. Zdravotní pojišťovny ale takovou činnost nehradí. 

Nově bude v rámci pilotního projektu přispívat 300 korunami denně Všeobecná zdravotní pojišťovna. Činnost hospice mají zabezpečit další granty a dotace včetně příspěvků od rodinných příslušníků.

Video Mobilní hospic
video

Mobilní hospic

Zdroj: ČT24
 
:. Na stránkách www.facebook.com/udalostiostrava jsme živě vysílali rozhovor s lékařem Petrem Benešem, garantem péče olomouckého mobilního paliativního zařízení.

Podle Petra Beneše zemře ročně v Česku 100 000 lidí. Osmdesát procent z nich si přeje zemřít doma. Stane se tak ale v 5 procentech případů. A to se má podle Beneše změnit.

Video Události v regionech (Praha)
video

80 procent lidí chce umírat doma se svými blízkými

Mobilních hospiců v ČR existuje na 25, jsou například ve Zlíně nebo Ostravě. V Olomouci dosud fungovalo pouze paliativní zařízení na Svatém Kopečku u Olomouce.

Otevřeno bylo v roce 2002 jako jediné zařízení tohoto druhu v Olomouckém kraji. Nedávno prošlo rozsáhlou rekonstrukcí, která stála 10 milionů korun. Za dobu svého fungování se stal hospic útočištěm pro téměř 4000 pacientů. V současnosti nabízí 18 jednolůžkových a šest dvoulůžkových pokojů. Jeho kapacita je dnes podle jeho ředitele Jiřího Borika zcela naplněna, personál se nyní stará o zhruba tři desítky klientů. Drtivá většina z nich pochází z Olomouckého kraje.