Karlovarský kraj patří mezi tři regiony v Česku, kde lidé nejhůř hodnotí kvalitu života. Jsou zde nejnižší mzdy z celé republiky, a mladí lidé proto z regionu často odchází. Místní už roky trápí i stále chybějící napojení na českou dálniční síť. Cizinci ale mají tento lázeňský kraj rádi. I když v posledních dvou letech ubylo především těch rusky mluvících, je zde stále největší podíl trvale žijících cizinců v republice.
Volby 2016: V Karlovarském kraji jsou nejnižší mzdy v Česku. Žije zde ale nejvíc cizinců
- ANO: Jana Vildumetzová
- ČSSD: Martin Havel
- KSČM: Eva Valjentová
- STAN + KOA, KDU-ČSL a TOP 09: Petr Kulhánek
- ODS: Karel Jakobec
- Piráti: Josef Janů
- Zelení: Lubomír Vítek
- SPD a SPO: Jaroslav Bradáč
Hlavním tématem letošní předvolební kampaně v Karlovarském kraji je opět dálnice D6 a spojení Karlových Varů s Prahou. Ačkoli má kraj výhodnou polohu – hraničí s Bavorskem i Saskem, stále je jedním z posledních, který není napojený na českou dálniční síť.
Problém v kraji rezonuje už nejméně čtvrté volební období. Většina úseků plánované dálnice ale není na území kraje a o dálnici nakonec rozhoduje vláda a příslušná ministerstva. Místní politici tak příliš nezmohou.
Průměrná mzda 23 104 korun
Karlovarský kraj ale trápí i nízké mzdy. Podle posledních údajů Českého statistického úřadu je v kraji průměrná mzda 23 104 korun hrubého, což je o více než čtyři tisíce pod celostátním průměrem. Na průměrnou mzdu navíc nedosáhnou až dvě třetiny zaměstnanců. Nejnižší platy mají lidé v dělnických profesích a také v lázeňství, které je přitom dominantou kraje.
Mladí lidé tak z regionu často odcházejí. „Mladší lidi hledají práci, kde hned létají holubi do úst. Nemáme tu generace, které by nahradily předchozí velmi odpovědné a angažované zaměstnance. Udržet mladé lidi v regionu navíc nestačí jen tím, že jim dáme práci, kde rychle vydělají, ale musíme jim dát také podmínky pro život,“ říká prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha.
Svou roli hraje i blízkost Německa, kde si Češi vydělají mnohem víc. Kraj sice výši mezd napřímo neovlivní, snaží se ale zajistit podmínky pro investory, zaměstnavatele a konec konců i vymyslet to, jak v regionu udržet vysokoškolsky vzdělané lidi. Nabídka volných míst se už mnohde díky investicím do průmyslových zón zvyšuje. Na Chebsku dokonce naráží na nedostatek lidí a firmy jsou tak nucené nabízet i vyšší mzdy.
Lázně řeší úbytek ruské klientely
Cizincům se naopak v Karlovarském kraji líbí. Tabulky ale překvapivě nevedou Rusové, ale Vietnamci, kterých zde žije přes sedm tisíc. Následují Němci a teprve potom Rusové. Z Ruska přijelo i méně turistů. Letos dokonce poprvé méně než Němců.
Lázeňství a cestovní ruch, který tvoří významnou část ekonomiky kraje, zasáhl propad rusky mluvících klientů už před dvěma lety a stále se z něho vzpamatovává. Nemovitosti, které investoři postavili v době největšího zájmu o lázně, zůstávají poloprázdné. Pro většinu Čechů jsou přitom cenově nedostupné, protože jejich majitelé odmítají cenu snížit.
Rusové nicméně stále v kraji utratí nejvíc peněz. Němci jsou sice spořivější, do života kraje ale zasahují ze všech národností nejvíc. Prakticky každé město navazuje spolupráci s nějakou radnicí v Německu – a to nejen v kulturní oblasti, ale i v podnikání. Provázanost je vidět i v Krušných horách, kde jsou propojené lyžařské areály, společné festivaly nebo sportovní akce.
- Dosavadní zastupitelstvo – od voleb v roce 2012:
- KSČM - 14 křesel (23 %)
ČSSD - 13 křesel (23 %)
ODS - 5 křesel (10 %)
Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst - 5 křesel (9 %)
ALTERNATIVA - 4 křesla (7 %)
TOP 09 + STAN - 4 křesla (7 %) - Zastupitelstvo v Karlovarském kraji má 45 křesel.
- Utvořená koalice v dosavadním zastupitelstvu: Po volbách v roce 2012 vznikla koalice KSČM a ČSSD. Po dvou letech se ale rozpadla. Aktuálně je v koalici ČSSD, ODS, Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí a TOP 09 + STAN.
- Současný hejtman: Martin Havel (ČSSD)
- Kompletní výsledky voleb z roku 2012 nabízí web ČSÚ.
- V Karlovarském kraji letos do krajských voleb kandiduje celkem 20 stran, sdružení a hnutí. Přehled všech kandidátů i kandidujících subjektů najdete na webu ČSÚ.
Problémy kraje byly jedním z témat večerní předvolební debaty. Pozvánku do studia dostali lídři osmi stran a hnutí, které podle průzkumů mají největší šanci dostat se do zastupitelstva. Hosté jsou zváni na základě výsledků výzkumu, který pro Českou televizi vypracovaly dvě nezávislé renomované společnosti pro výzkum veřejného mínění Median a STEM/MARK. Výzkum se konal od 8. srpna do 3. září, vždy na vzorku minimálně 1200 respondentů v každém kraji.
V Karlovarském kraji letos do krajských voleb kandiduje celkem 20 stran, sdružení a hnutí. Před čtyřmi lety to bylo 16 stran a hnutí.
Česká televize v následujících dvou týdnech představí postupně ve všech krajích strany, hnutí a jejich lídry, kteří kandidují v krajských volbách. Sérii diskusí završí v předvečer voleb superdebata. K urnám lidé půjdou v pátek a v sobotu 7. a 8. října.
- 15. 9., 20:00, ČT24: Karlovarský kraj
- 16. 9., 20:00, ČT24: Liberecký kraj
- 19. 9., 20:00, ČT24: Kraj Vysočina
- 20. 9., 20:00, ČT24: Pardubický kraj
- 21. 9., 20:00, ČT24: Královéhradecký kraj
- 22. 9., 20:00, ČT24: Plzeňský kraj
- 23. 9., 20:00, ČT24: Zlínský kraj
- 26. 9., 20:00, ČT24: Olomoucký kraj
- 27. 9., 20:00, ČT24: Jihočeský kraj
- 29. 9., 20:00, ČT24: Ústecký kraj
- 30. 9., 20:00, ČT24: Jihomoravský kraj
- 3. 10., 20:00, ČT24: Moravskoslezský kraj
- 4. 10., 20:00, ČT24: Středočeský kraj
- 6. 10., 20:00, ČT1 i ČT24: Superdebata