Místo pískovce beton. Dvůr Králové pohoršila rekonstrukce silnice

Z dvoukilometrového silničního průtahu Dvorem Králové nad Labem v rámci probíhající rekonstrukce zmizely historické pískovcové obrubníky. Silničáři je nahradili novými betonovými, přestože se písemně zavázali k opaku. Část obyvatel města postup krajské správy silnic kritizuje.

Video Události v regionech (Praha)
video

Reportáž: Královédvorský spor o obrubníky

Silniční průtah nově vymezují betonové obrubníky, původní pískovcové dva metry dlouhé kvádry skončily rozházené a poškozené na zbořeništi královédvorské textilky Tiba. Hodnota jednoho dvoumetrového pískovcového kusu přitom podle městského zastupitele a stavebního odborníka Nasika Kiriakovského dosahuje třiceti tisíc korun.

Ředitel správy silnic Jiří Brandejs změnu původního plánu vysvětluje pokynem z radnice od blíže neurčených členů vedení města. „Bylo to společné rozhodnutí města a nás – a kolektivní souhlas na základě argumentů, kde jsme se dohodli s městem Dvůr Králové, že na této silnici budou osazeny betonové obrubníky,“ prohlásil.

Město prý pískovec použije pro rekonstrukce v centru

Stejně neurčitě odpověděla i mluvčí města Miroslava Kameníková: „O změně pískovcových obrub na betonové rozhodlo vedení města po diskusi s radními města.“

Někteří stavební odborníci oslovení Českou televizí jsou přesvědčeni, že změna stavbu za třicet milionů korun prodražila, a to i z pohledu kratší životnosti zvoleného materiálu. Podle silničářů ji to naopak zlevnilo.

Kritici namítají i to, že zmizel původní, historický a krajinotvorný prvek staré ulice, který se jiná města naopak snaží zachovat. „Pískovcové obruby město využije pro rekonstrukce zejména v historickém centru města,“ reaguje mluvčí.