Památník romského holocaustu Žalov stojí. Zbývá ještě vybavit expozici

V Hodoníně u Kunštátu na Blanensku skončily stavební práce na památníku, který bude připomínat sběrný tábor pro moravské Romy za druhé světové války, internační středisko pro odsun Němců a tábor nucených prací z 50. let minulého století. Stavba trvala pět let a celkové náklady se vyšplhají ke sto milionům korun.

 

Památník romského holocaustu v Hodoníně u Kunštátu
Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

Za pět let prošel areál bývalého sběrného tábora kompletní proměnou. Ze sedmi vězeňských objektů se zachoval pouze jeden. Ten stavebníci zrekonstruovali stejně jako objekt dozorců, který se dochoval částečně. K tomu ještě postavili novou budovu infocentra. Baráků pro vězně bylo v areálu celkem sedm. Místa, kde stály, připomínají kamenné zídky. V táboře zahynulo v letech 1940–50 dvě stě osmdesát lidí. Za každého z nich stojí v táboře jeden symbolický kůl.

Veřejnost si bude moci expozici prohlédnout za rok

Na řadu teď přijde tvorba expozice, která potrvá rok. „Pokud nevznikne žádný problém, bude vše hotovo v srpnu příštího roku,“ řekla Markéta Pánková, ředitelka, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského. V expozici budou česko-anglické texty, fotografie, předměty, ale i krátké filmy s pamětníky, které přiblíží život vězňů, ale i dozorců. „Bude tam například seznam mrtvých, časová osa, která ukáže, co se odehrávalo v Čechách, v Evropě a v táboře, ale také telefonní budky, které umožní vyslechnout nahrávku některého z pamětníků,“ popsala vznikající expozici Markéta Pánková. Expozice by měla sloužit především školám, ale přístupná bude i veřejnosti.

 

Zemřelí Romové jsou pochovaní v lesíku za táborem. Místo připomíná kříž, u kterého se každoročně konají pietní akce. Místo bylo prohlášeno za kulturní památku.