Vlastník Opencard opět zažaloval Prahu. Požaduje 30 milionů korun

Firma eMoneyServices (EMS), která je vlastníkem Opencard, podala na Prahu žalobu. Požaduje zaplacení zhruba 30 milionů korun za období, kdy jí loni soud předběžným opatřením přikázal zajistit pro Prahu provoz Opencard. Nejde o první žalobu od EMS. Řešila tak například i zavedení nové karty pro městskou hromadnou dopravu pod názvem Lítačka, která má Opencard nahradit.

Městský soud v Praze loni v únoru vydal předběžné opatření, podle něhož se firma EMS musela starat o provoz karty. V prosinci soud opatření zase zrušil. Praha tehdy tento krok nenapadla a neodvolala se. „Jelikož žalobci v důsledku předběžného opatření vznikla škoda, vyzval žalobce žalovaného dopisem ze dne 24. června 2016 k náhradě škody. Žalovaný k výzvě sdělil, že nárok žalobce neuznává,“ píše se v textu žaloby.

Náhradu škody si firma nárokuje za období od 14. února 2015 do 23. března 2016. V rámci žaloby pak EMS požaduje podle dokumentu náhradu například za servisní služby a zásahy nebo provoz kartového centra.

Dohromady EMS požaduje stamiliony

Nová žaloba je už sedmou, kterou EMS na Prahu podala. V minulosti se žalobami domáhala vyplacení podle EMS dlužných částek, firma rovněž napadla provoz Lítačky, kterou vedení firmy považuje za plagiát Opencard. Celkem si firma nárokuje zhruba 670 milionů korun plus úroky ve výši dalších asi 50 milionů.

Provoz Lítačky spustila Praha od letošního března, kdy zároveň přestala vydávat nové Opencard. Lítačku Praze dodala firma XT-Card a jejím správcem je městská firma Operátor ICT, která od města dostává měsíční paušál přibližně čtyři miliony korun plus 100 korun za každou vydanou kartu. Opencard vlastní kolem 1,2 milionu lidí a Praha za ni dala přes 1,7 miliardy korun.