Obce z újezdu Libavá řeší „úřednickou agendu“. I převod školy

Obce na Olomoucku, které se vyčlenily z Vojenského újezdu Libavá, vznikly počátkem roku. Zdejší samosprávy tak začaly konat před šesti měsíci doslova od nuly. Dnes řeší hlavně úřednickou agendu. Město Libavá má program ještě bohatší – zde se dojednává také převod školy.

Zastupitelstvo obcí, které se vyčlenily z Vojenského újezdu Libavá, tedy Město Libavá, Kozlov a Luboměř pod Strážnou, se dnes zabývají například schvalováním rozpočtu či novým územním plánem.

Řeší také prodeje a pronájmy majetku. Zvolení zástupci obcí mají podle redaktora České televize Martina Laštůvky „nabitý program“. „Zabývají se například sekáním trávy v obci. Zatímco Libavá si už zakoupila příslušné stroje, nedaleká Luboměř se zatím musela spolehnout na křovinořez,“ dodal. 

2 minuty
Rozvoj obcí v Libavé
Zdroj: ČT24

Město Libavá se připravuje také na převzetí školy, jejíž chod dosud financovala armáda. Obec ji dostane do majetku v září. Děti tak po letních prázdninách ve školních lavicích poprvé přivítá vedení obce.

Podle starostky Štěpánky Tiché je převod školy z krajského úřadu na obec „v plném běhu“. „Máme potvrzený bezúplatný převod školního majetku na obec a nyní řešíme darovací smlouvy. Zároveň jsme jako zřizovatel vyhlásili konkurz na ředitele školy a ustavujeme školskou komisi,“ uvedla Tichá.

  • Vojenský újezd Libavá je vojenským újezdem o rozloze 327 km² v Olomouckém kraji, na severovýchodě okresu Olomouc, v oblasti Oderských vrchů. Sídlem újezdního úřadu je Město Libavá. Rozkládá se na Moravě, ale před svým zmenšením k 1. lednu 2016 zasahoval východním okrajem svého tehdejšího území i do Slezska. Vojenský prostor zřídila vláda Klementa Gottwalda v roce 1946. Jeho součástí se stala území 24 obcí, ve kterých do té doby žili téměř výhradně Němci. V roce 1946 byli odsunuti. Odejít museli také čeští přistěhovalci. Život v obcích poté dlouhá desetiletí řídila armáda.

Armáda ročně provoz základní školy ve Městě Libavá dotovala zhruba dvěma miliony koruny. Peníze nyní bude muset zajistit obecní úřad, protože jinak by děti z Města Libavá musely dojíždět do školy jinam. „První dva roky to (provoz školy) určitě udržíme. Máme příliv nových dětí a měli bychom mít nějaké příjmy z našich pastvin, honitby a nájmů,“ řekla Tichá, podle které je škola dobře vybavená a nevyžaduje velké investice.

Obec ale zároveň uvažuje o tom, že požádá kraj o finanční příspěvek na chod školy. Škola má totiž kapacitu 300 dětí, avšak do lavic jich usedá pouze 80, což má nepříznivý vliv na ekonomiku jejího provozu. „Máme tady ale hodně zájemců o byty a vypadá to, že v obci brzy přibude zhruba deset dětí školou povinných,“ dodala starostka. Uvedla, že o přestěhování do Města Libavá uvažují například lidé z okolních vesnic či Moravského Berouna a Domašova.

Díky převedení zhruba třetiny vojenského újedu pod civilní správu od ledna vznikly nové samosprávy ve Městě Libavá, Kozlově a Luboměři pod Strážnou. Lidé na Libavé v polovině ledna poprvé po sedmi desítkách let zvolili členy obecních zastupitelstev.

Ve Městě Libavá, Kozlově i Luboměři pod Strážnou už od března fungují budovy obecních úřadů, které armáda vybavila nábytkem a výpočetní technikou. Obce si mezi sebou rozdělí 8000 hektarů půdy. S tím je podle starostů spojena spousta administrativní práce.

Podle původního plánu měla být část Vojenského újezdu Libavá převedena pod civilní správu už loni v lednu, kvůli zdlouhavému projednávání zákona to bylo o rok posunuto. Území navíc vyžadovalo investice. Loni tam armáda investovala 36 milionů Kč. Opraveny byly hlavně vodovody a kanalizace, rozvody elektřiny, komunikace, chodníky či mosty. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Meteorologové varují před silnými bouřkami. V horách hrozí až přívalové povodně

Část Čech v pátek odpoledne zasáhly silné bouřky, je možný i výskyt přívalového deště. Napršet může kolem čtyřiceti litrů vody na metr čtvereční. V horách na severu Čech je vzhledem k předchozím dešťům vyšší riziko lokálního zatopení, hrozí i přívalové povodně. Varování s nízkým stupněm nebezpečí platí kromě pátku i pro sobotu, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
11:44Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Úsek D35 mezi Křelovem a Slavonínem se s omezením otevře v neděli

Finišuje poslední část západního obchvatu Olomouce na dálnici D35 mezi Křelovem a Slavonínem. Stavba začala loni v únoru, podle původního harmonogramu tam měl být provoz zahájen na jaře příštího roku. Otevřená bude s omezením ale už v neděli dopoledne. Do podzimu tam budou auta jezdit v jednom jízdním pásu. Řidičům na západní periferii Olomouce se výrazně uleví.
před 3 hhodinami

Vedení jednoho z kontingentů Frontexu bude sídlit v Praze

V Praze bude od příštího roku sídlit vedení jednoho z kontingentů Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex). Bude řídit činnost stovek policistů agentury působících zejména na letištích v deseti zemích, které nemají vnější pozemní hranici s nečlenskými státy EU. Kontingent vznikl letos v lednu, jeho vedení je v tuzemském hlavním městě zatím dočasně.
12:10Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Letní filmová škola promítá Karavan a připomíná Burtona

Uherské Hradiště se opět stalo centrem filmových nadšenců. Od pátku do konce července hostí Letní filmovou školou (LFŠ). Nesoutěžní přehlídku zahájí český snímek Karavan, s nímž Zuzana Kirchnerová soutěžila na letošním Cannes. Vedle představení nejnovější tuzemské tvorby připomene program také dílo Tima Burtona, Ulricha Seidla či hnutí Dogma 95.
před 7 hhodinami

Putování losa Emila sleduje celé Česko. Ve známém prostředí je ale jako duch, říká zoolog

Los evropský, kterého lidé pojmenovali Emil, nadále bloudí Českem. Zvíře se stalo nečekaným hrdinou sociálních sítí i miláčkem venkova. Objevilo se totiž na místech, kde by ho málokdo čekal – tento týden třeba na frekventované křižovatce v Želechovicích nad Dřevnicí, kde museli zasáhnout policisté a doprovodit ho zpět do lesa. Podle odborníků zřejmě dorazil z Polska, kde je těchto majestátních zvířat víc. „Byli bychom rádi, kdyby dorazil na Šumavu a posílil tamní mikropopulaci,“ řekl v pořadu Události, komentáře, který moderovala Jana Peroutková, zoolog Národního parku Šumava Jan Mokrý.
před 19 hhodinami

Po D3 se řidiči 150kilometrovou rychlostí svezou zřejmě až v říjnu

Po dálnici D3 se řidiči svezou 150kilometrovou rychlostí zřejmě až na začátku října. Maximální povolená rychlost se v úseku mezi Planou nad Lužnicí a Českými Budějovicemi měla původně zvýšit už na konci prázdnin. Jenže tendr na dodavatele proměnného značení se zpozdil. „Byly problémy v rámci výběrového řízení, že se nám posunul termín pro dodání nabídek z důvodu množství dotazů,“ uvedl šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Proměnné dopravní značky jsou zatím ve výrobě. Firma je podle ŘSD namontuje do poloviny září, přičemž cena činí 55 milionů. Většina řidičů zvýšení nejvyšší povolené rychlosti v tomto úseku vítá. Podle odborníků jsou ale i nezkušení a nevyježdění řidiči, kteří by se změnou mohli mít problém.
před 22 hhodinami

Plavba Arnošta z Pardubic měla adrenalinové zakončení zaviněné poruchou

Po tříleté rekonstrukci, která vyšla na osmnáct milionů korun, se ve středu v podvečer porouchala výletní loď Arnošt z Pardubic. Loď byla v provozu od dubna. Na vině byla nejspíš překážka v plavební dráze. Loď neplánovaně přečkala noc u mola v Kuněticích. Ráno ji přijeli prohlédnout technici. Oprava motoru trvala zhruba šest hodin. V pátek ji čeká zkušební plavba a v sobotu by měla znovu vyjet s turisty.
před 22 hhodinami

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
před 23 hhodinami
Načítání...