Lidé z bývalých újezdů poprvé volí zastupitele, přicházejí ve velkém

V šesti obcích na území bývalých vojenských újezdů začaly komunální volby. Obyvatelé poprvé v novodobé historii volí zastupitele v Polné na Šumavě, v Bražci a Doupovském Hradišti na Karlovarsku, v Luboměři pod Strážnou na Přerovsku a v Kozlově a Městě Libavá na Olomoucku. Na dalších čtyřech místech probíhají mimořádné komunální volby, protože se během roku a čtvrt od těch řádných zastupitelstvo již rozpadlo.

Poprvé v novodobé historii volí lidé v Bražci a dalších obcích vzniklých na místě vojenských újezdů

Zdroj: ČTK Autor: Slavomír Kubeš

O chod obcí ve vojenských újezdech pečují místo volených starostů správci. Jejich éra na některých místech se zánikem újezdů končí a vystřídají je starostové a zastupitelé. Posledními úkoly dosavadních správců bylo volby připravit.

Jak ale upozornil přednosta újezdního úřadu vojenského újezdu Libavá Josef Dřímal, zkušenosti vojenská správa má vzhledem k tomu, že se v újezdech volí například do parlamentu. „Zabezpečení voleb, jak fungovaly vojenské místnosti ve vojenském újezdu Libavá, je pro armádu a mě jako přednostu úplně stejné,“ řekl.

Voliče z obcí ve zrušených vojenských újezdech možnost zvolit si zastupitele láká. Během dopoledne místy přišla již polovina voličů, většinou to bylo 20 až 30 procent. V průběhu odpoledne ohlásil Kozlov účast již přes 80 procent.

V obcích, které dříve patřily do vojenského újezdu Hradiště, dali lidé u voleb najevo i obavy z budoucnosti. „Dosud většinu věcí zařizoval újezdní úřad. Byl tu klid. Teď lidé často neví, co bude,“ řekl jeden z voličů v Bražci. Nová vedení obcí budou mít velkou zodpovědnost. Převezmou veškerý majetek, který dosud spravovala armáda. Zastupitelé tak například budou rozhodovat, zda prodají domy, ve kterých místní obyvatelé žijí.

Video Události
video

Události: Nové obce vybírají své zastupitele

Křeslo získá každý druhý kandidát

Celkem se o místa 70 zastupitelů uchází 139 kandidátů. Nejjednodušší výběr mají obyvatelé Doupovského Hradiště a také obce Chlustina – která patří k místům, kde se volby po roce a čtvrt opakují. V obou případech se podařilo sestavit jen jednu kandidátku.

Většina kandidátů je bez politické příslušnosti a kandiduje v rámci nezávislého či místního sdružení. Z parlamentních stran sestavili jednu kandidátku ve Slezských Pavlovicích na Bruntálsku komunisté.

Občané v obcích na území bývalých újezdů a tam, kde se volby opakují, mohou hlasovat od 7:00 do 22:00.