Jubilejní kolonii se vrací původní krása. Za 450 milionů korun

V Ostravě-Hrabůvce dokončují řemeslníci opravy tamní Jubilejní kolonie. Unikátní čtvrť vznikla v letech 1926 až 1932 a stala se tehdy jedním z prvních opravdových sídlišť v zemi. Domy časem zpustly, obvodní radnice jim ale postupně vrací zpět krásu.

Do oprav už radnice nainvestovala 450 milionů korun. Začalo se s nimi v roce 2001. Do roku 2015 do nich obvod investoval několik stovek milionů. „Před začátkem oprav byly zdejší fasády špinavé a temné. Dnes se jedná o luxusní bydlení a čtvrť připomíná lázně nebo zámek,“ poznamenala redaktorka České televize Markéta Radová.

Čtvrť vznikala počátkem 20. let minulého století. „Vítkovické železárny tehdy začaly plánovat výstavbu nových koloniií, a protože v samotném centru Vítkovic byla zástavba poměrně hustá, tak vybíraly lokality mimo Vítkovice,“ uvedl historik Tomáš Majliš.

Oprava Jubilejní kolonie

Zatímco jiné průmyslové podniky stavěly tak, aby za málo peněz získaly hodně muziky, v Jubilejní kolonii tomu bylo opačně. „Peněz sem šlo více i nad rámec toho, co by bylo nutné,“ dodal Majliš.

Zatím jako poslední byla dokončena rekonstrukce bytového domu na Edisonově ulici, kde se nachází 13 bytových jednotek. K dokončení oprav celé čtvrti už zbývá renovovat poslední dům. Radnice právě vybírá firmu, která práci odvede.

Čtvrť je památkovou zónou a celkem 23 zdejších domů bylo v roce 2002 prohlášeno za kulturní památku. Podobnou čtvrť - Masarykovu kolonii - navrhl Jindřich Freywald také pro město Chrust na Podkarpatské Rusi.

  • Název Jubilejní kolonie se odvíjí od stého jubilea založení Vítkovických železáren. To připadlo na rok 1928. Právě pro dělníky Vítkovických železáren byly domy původně určeny. Navrhl je architekt Jindřich Freywald, žák Jana Kotěry. Zajímavé je už samotné urbanistické členění čtvrti. Ta se odvíjí od hlavní třídy, ulice Jubilejní. Dovnitř sídliště se vstupuje průjezdem ve dvoupatrovém bloku, stylizovaném jako hradní brána. Domy jsou jednopatrové, nachází se tu celkem 605 dvoupokojových bytů. Podél Jubilejní ulice se nacházejí soustavy domů s dvory, zákoutími, dětskými hřišti i parkovými částmi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 5 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 16 hhodinami

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025
Načítání...