Jubilejní kolonii se vrací původní krása. Za 450 milionů korun

V Ostravě-Hrabůvce dokončují řemeslníci opravy tamní Jubilejní kolonie. Unikátní čtvrť vznikla v letech 1926 až 1932 a stala se tehdy jedním z prvních opravdových sídlišť v zemi. Domy časem zpustly, obvodní radnice jim ale postupně vrací zpět krásu.

Jubilejní kolonie
Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

Do oprav už radnice nainvestovala 450 milionů korun. Začalo se s nimi v roce 2001. Do roku 2015 do nich obvod investoval několik stovek milionů. „Před začátkem oprav byly zdejší fasády špinavé a temné. Dnes se jedná o luxusní bydlení a čtvrť připomíná lázně nebo zámek,“ poznamenala redaktorka České televize Markéta Radová.

Čtvrť vznikala počátkem 20. let minulého století. „Vítkovické železárny tehdy začaly plánovat výstavbu nových koloniií, a protože v samotném centru Vítkovic byla zástavba poměrně hustá, tak vybíraly lokality mimo Vítkovice,“ uvedl historik Tomáš Majliš.

Video Události v regionech plus (Ostrava)
video

Oprava Jubilejní kolonie

Zdroj: ČT24

Zatímco jiné průmyslové podniky stavěly tak, aby za málo peněz získaly hodně muziky, v Jubilejní kolonii tomu bylo opačně. „Peněz sem šlo více i nad rámec toho, co by bylo nutné,“ dodal Majliš.

Zatím jako poslední byla dokončena rekonstrukce bytového domu na Edisonově ulici, kde se nachází 13 bytových jednotek. K dokončení oprav celé čtvrti už zbývá renovovat poslední dům. Radnice právě vybírá firmu, která práci odvede.

Čtvrť je památkovou zónou a celkem 23 zdejších domů bylo v roce 2002 prohlášeno za kulturní památku. Podobnou čtvrť - Masarykovu kolonii - navrhl Jindřich Freywald také pro město Chrust na Podkarpatské Rusi.