Cheb demoluje zchátralé dominanty. Po klášteře jdou k zemi i kasárny

Cheb pokračuje v bourání opuštěných a zdevastovaných areálů. Během jediného roku přijde už o druhou dominantu. Minulý měsíc soukromý majitel dokončil demolici bývalého kláštera. Do týdne půjde k zemi i areál kasáren na Zlatém vrchu. Obě demolice budou ale znamenat ztrátu přístřeší pro desítky lidí bez domova.

Video Události v regionech (Praha)
video

Po bývalém klášteře jdou k zemi i kasárny

Areál kasáren armáda opustila po roce 1990. Na město ho převedla o 12 let později. Pro areál ale nebylo využití a domy začaly chátrat. O zbytek se postarali zloději.

„Nesměli jsme to využít pro komerční způsob, to znamená ani na byty. Kasárna se dostaly do velmi špatného technického stavu, no a teď už můžeme bourat,“ konstatoval starosta Chebu Petr Navrátil (ČSSD).

Bezdomovcům nabídla pomoc charita

Zbourání areálů je ale špatná zpráva pro bezdomovce. Jen v kasárnách jich teď přespává zhruba třicet. Obě lokality navíc lákají i drogově závislé. Klášter loni hygienici dokonce označili i za jedno z ohnisek epidemie žloutenky.

Lidem z kláštera i kasáren proto nabízí pomoc diecézní charita. Mohou do denních stacionářů i nocleháren. Musí ale dodržovat pravidla, hlavně omezit alkohol. Kam se především na zimu přesunou, bude radnice sledovat.

Pozemek po zbouraných kasárnách chce město využít k výstavbě bytových domů i rodinných domků. Domy zřejmě vyrostou i na místě bývalého kláštera.