Brno rozdělilo padesáti rodinám bez domova byty. Komu, rozhodlo losování

Padesát rodin ohrožených bezdomovectvím dostane do konce roku byty v Brně. Vedení města vylosovalo konkrétní nájemníky z více než čtyř stovek zájemců. První desítka rodin se nastěhuje v srpnu.

Do losování město vybralo přes pět set rodin v bytové nouzi, všechny s malými dětmi. Pomoc nabídlo třeba lidem, kteří kvůli tomu, že nemají kde bydlet, museli svěřit děti do ústavní péče. Díky novým bytům by měli žít zase pohromadě.

Mezi vylosovanými jsou ale i ti, kteří žijí dlouhodobě v nevyhovujících podmínkách, například na komerčních ubytovnách nebo tam, kde jim hrozí vystěhování. Momentálně má pro ně město připravených pětadvacet bytů, o dalších se jedná. 

  • Lůžková sociální zařízení 482
  • Noční krizová centra 33
  • Komerční ubytovny 689
  • Jiné instituce 231
  • Lidé venku 515
  • Celkem 1950

  • Zdroj: Magistrát města Brna

Město zatím vylosovalo 50 rodin. Byty jim teprve přidělí. „Párování bytů a rodin nás teprve čeká. Budeme s nimi vést pohovory a byty přidělíme podle jejich potřeb. Snažit se budeme, aby byli co nejvíce spokojení,“ řekl Martin Freund, brněnský zastupitel pro sociální začleňování.

Nájemníci budou platit sociální nájemné, které je 40 korun za metr čtvereční. Byty jsou rozděleny do tří kategorií podle velikosti, protože i rodiny zařazené do toho projektu jsou různě velké, mají různý počet členů. Porota tedy vybírala ze tří různých košů. Město vybralo ještě deset náhradníků a stovku rodin bude dlouhodobě sledovat.

V Brně je podle Martina Freunda nadbytek volných bytů. Město jedná s jednotlivými městskými částmi o jejich poskytnutí. „Některé spolupracují lépe, jiné ne. Úspěšně jednáme například s Brnem-střed a sever a také s Novým Lískovcem,“ říká Martin Freund.

  •  Cíle do konce roku 2018
  • - přidělit 150 obecních bytů
    - ubytovat 87 domácností na soukromém trhu
    - o 135 sociálních bytů víc
  •  
  • Financování
  • - 800 mil. Kč z EU
    - 20 mil. Kč město Brno
  • Zdroj: Magistrát města Brna

Armáda spásy v Brně přiděluje byty lidem bez domova už dva roky. „Za dva roky jsme přidělili padesát bytů ve čtyřech městských částech. Naše zkušenosti jsou velmi dobré,“ říká Pavel Kosorin z Armády spásy Brno. Brněnskému projektu Rapid Rehausing ředitel Armády spásy fandí. „Vybírat losem je dobré řešení. Lidé potřebují byty rychle a toto řešení je nejrychlejší,“ vysvětluje Kosorin.

Rada města také schválila návrh nájemní smlouvy pro sociální byty. Mezi podmínky pro nájemníky patří například spolupráce s organizací IQ Roma servis nebo souhlas s institutem náhradního příjemce u dávek na bydlení, tedy že dávky  na bydlení půjdou přímo městu jako majiteli bytu. Nájemní smlouvu na byt dostanou noví majitelé na rok. Když ji nebudou dodržovat, bude je moci město hned vystěhovat.

Brněnský projekt je v Česku ojedinělý

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Brno chválí. „Jsem vděčná, že se k takovému experimentu odvážilo. Je to dobrá cesta,“ řekla ministryně Marksová. Podobný projekt v České republice zatím žádná obec nezkoušela. Města a obce podle ministryně příliš nechtějí problém lidí bez domova řešit. „Řada obcí se stará hlavně o opravy silnic a kanálů a to je vše,“ dodala Michaela Marksová.

Do roku 2018 chce Brno podle svého Strategického plánu sociálního začleňování přidělit lidem bez domova sto padesát bytů.

17 minut
Přidělování bytů sociálně slabým bylo i tématem vysílání ČT24
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
13:03Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
13:22Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
před 4 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 7 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 10 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 12 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 19 hhodinami

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
před 20 hhodinami
Načítání...