U Věže smrti se sešli čtyři poslední žijící pamětníci

U Rudé věže smrti v Ostrově začalo dvoudenní setkání bývalých politických vězňů. Tzv. Jáchymovské peklo každý rok uctí památku lidí, kteří prošli komunistickými pracovními tábory v 50. letech. Národní kulturní památka jindy není veřejnosti běžně přístupná. Změnit to chtějí i poslední žijící pamětníci.

Národní kulturní památka Rudá věž patří Konfederaci politických vězňů. Ta už ale před lety nabídla, že ji daruje státu. Na údržbu totiž nemá peníze. Náklady se odhadují na 60 milionů korun. V Rudé věži smrti má být přitom v budoucnu pietní místo a muzeum, což si přejí i čtyři poslední žijící pamětníci, kteří ve věži pracovali. 

S převzetím stavby počítá Národní památkový ústav. Převod je ale neúměrně dlouhý, trvá už tři roky. Smlouvy jsou připravené, dokončení ale brání administrativa – např. věcné břemeno v katastru nemovitostí.

Setkání pokračuje i v sobotu. O deváté ranní bude kardinál a primas český Dominik Duka celebrovat mši v kostele svatého Jáchyma, o hodinu později proběhne u jáchymovského památníku Brána ke svobodě pietní akt za umučené politické vězně komunistického režimu, kteří byli v 50. letech zneužiti jako pracovní síla pro těžbu uranové rudy.