Zahráli v ní Deep Purple i Sting. Vítkovická aréna slaví 30 let

Před třiceti lety, 17. května 1986, byla v Ostravě slavnostně otevřena multifunkční aréna, která ve své době byla jednou z nejmodernějších a největších v Evropě. V součanosti je domácím stadionem hokejistů Vítkovic. Kromě hokejových a dalších sportovních bitev byla svědkem i řady koncertů těch největších hvězd světové populární hudby.

Multifunkční aréna v Ostravě
Zdroj: ČTK Autor: Kaloň Karel

Autorem jedné z dominant Ostravy, která se nachází v Zábřehu, byl architekt Vladimír Dedeček, jedna z nejvýraznějších osobností slovenské architektury. Práci na projektu Paláce kultury a sportu zahájil v roce 1974, aby ji dokončil o dva roky později. Tehdy začala také demolice domů v místě dnešní arény na rozhraní Vítkovic a Zábřehu nad Odrou.

V roce 1976 položili stavbaři základní kámen nové dominanty. Stál před nimi náročný úkol: Na základy haly bylo třeba posadit ocelovou konstrukci vážící 6000 tun. Jeřáby musely zvednout také střechu o váze více než 1200 tun. V den otevření haly se konaly mezinárodní závody ve sportovní gymnastice Vítkovická kladina.

Video Multifunkční hala v Ostravě
video

Multifunkční hala v Ostravě

Zdroj: ČT24

O tom, že byl projekt ve své době opravdu monstrózní, svědčí i jeho tehdejší rozpočet. Rovnal se 300 milionů československých korun.

Aréna během uplynulých let vystřídala řadu názvů. Od svého vzniku se jmenovala Palác kultury a sportu. Tento název s ní byl spojen až do roku 2004. V letech 2003 až 2004 hala prošla rekonstrukcí a po jejím dokončení nesla jméno energetické společnosti ČEZ a poté krátce Ostrava Aréna. Od letošního roku se jmenuje Ostravar Aréna.

K největším sportovním událostem, které hala hostila, se zařadily světové šampionáty volejbalistek (1986) a basketbalistek (2010), ME ve stolním tenisu (2010) a hlavně pak hokejové MS 2004 a 2015. V hale také hrály své zápasy český daviscupový a fedcupový tým.

Vystoupili v ní například Sting, Bob Dylan, Deep Purple, Black Sabbath, Iron Maiden, Joe Cocker, Julio Iglesias nebo José Carreras.