Pražská voda zdraží, kubík vyjde na pětaosmdesát korun

Dva měsíce od posledního zdražení vodného a stočného pražská rada znovu zvedla ceny vody. Místo současných devětasedmdesáti korun za metr krychlový Pražané zaplatí 85,18 koruny za kubík.

Vodovodní kohoutek
Zdroj: ČTK Autor: Adéla Orawská

Cena v Praze stoupne nad celostátní průměr, který letos činí zhruba 83 korun. Podle nového ceníku tak obyvatelé metropole nově zaplatí na vodném 46,75 koruny za metr krychlový a na stočném 38,43 koruny. Vodné se tak zvedlo o další více než dvě koruny, stočné o více než tři koruny.

Celkem by pak Praha měla letos získat oběma zdraženími o 440 milionů korun víc než loni, kdy to bylo asi 1,9 miliardy korun. Vybrané peníze mají jít na stavbu Ústřední čistírny odpadních vod nebo na opravy vodovodních řadů.

Voda naposledy skokově zdražila před třemi lety

Naposledy voda zdražila od ledna pouze o inflaci, což dovoluje smlouva mezi Prahou vlastněnou Pražskou vodohospodářskou společností (PVS) a Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK). Nyní o zdražení rozhodlo samo město.

Vodu v Praze distribuuje PVK, která si pronajímá vodovodní infrastrukturu od PVS. Vlastníkem PVK je francouzská firma Veolia. Smlouva platí do roku 2028. Z tržeb pěti miliard korun ročně se Praze za pronájem vracejí zhruba dvě miliardy korun.

Skokově zdražovala voda v hlavním městě naposledy v roce 2013. Tehdejší vedení Prahy rozhodlo o zdražení o 11 procent. Na konci roku 2013 se naopak zdražovalo pouze o inflaci, stejně tak na konci roku 2014 pro loňský rok. Do Prahy přiteče ročně přes 100 milionů metrů krychlových vody, z toho 73 procent je z nádrže Želivka.