Oprava vybydlených domů vyjde Chomutov na miliony, chybí v nich i schody

Chomutov opraví vybydlené domy ve vyloučených lokalitách. U dvou už je rozhodnuto. Město v nich chce znovu mít byty. Se třetím domem si ale neví rady. Oprava by byla příliš nákladná, ve hře je tak i jeho prodej nebo dokonce demolice.

Vystěhovat poslední nájemníky z vybydlených domů pro sociálně slabé trvalo městu víc než šest let. Na nájmech navíc dluží skoro tři a půl milionu korun a byty i domy zanechali v žalostném stavu. Místo klik jsou na dvěřích řetězy a do sklepa se přes odpadky nedá dostat.

Jeden z domů už město začalo opravovat. Stejně jako v  dalším v něm budou znovu byty. Do rekonstrukce dá přes tři a půl milionu korun. První byty chce pronajmout během jara. „Kdo chce od naší společnosti získat byt, musí pracovat, nesmí nic dlužit nám ani městu a musí mít čistý rejstřík,“ vyjmenovala podmínky Soňa Skalická z Chomutovské bytové.

Video Události v regionech (Praha)
video

Chomutov rekonstruuje vybydlené domy

 
Do rekonstrukce posledního domu se ale městu nechce. Je v něm 23 bytů, které jsou hodně vybydlené. „Ukradli nám všechny železné schodišťové stupně i zábradlí. Nemůžeme už se ani dostat nahoru,“ popsala stav domu Skalická.

Oprava by tak vyšla na více než deset milionů korun. Radnice proto stále počítá i s variantou prodeje, nebo demolice. Pokud by se nakonec přeci jen rozhodla dům opravit, nebude to dřív než za dva roky.

Demolice vybydlených domů zadotuje stát

Města, která chtějí domy ve vyloučených lokalitách demolovat, na to můžou nově získat dotace od státu. Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo tříletý dotační program. Mezi obce chce letos rozdělit až sto milionů korun. Žádosti mohou posílat do 29. dubna.

Dům určený k demolici se podle náměstkyně Kláry Dostálové musí nacházet ve vyloučené lokalitě. Druhou zásadní podmínkou je, aby zastupitelstvo schválilo projekt následného využití. Ten by už neměl sloužit k bydlení, ale například k výstavbě komunitního centra, zeleně nebo mateřské školky. Města mohou získat maximálně pět milioů korun na jeden projekt.