Osudná chyba při operaci mu změnila život. Odpykal si ale trest a vrátil se ke špičkové medicíně

Fakultní nemocnice v Hradci Králové otevřela na urologické klinice robotické pracoviště, které bude sloužit pro pacienty ze tří krajů. V čele kliniky stojí docent Miloš Broďák, lékař, o kterého se média zajímala už před šestnácti lety. Byl to právě on, kdo po chybách kolegů v roce 2000 omylem odoperoval pacientovi zdravější ledvinu. Dostal za to podmíněný trest a musel z nemocnice odejít. Poté, co si trest odpykal, se ale vrátil ke špičkové medicíně – je přednostou hradecké kliniky.

Nový robotický systém pořídila Fakultní nemocnice v Hradci Králové za zhruba sedmdesát milionů korun. Bude ho používat především na složité onkologické operace prostaty či dělohy. Podle přednosty urologické kliniky Miloše Broďáka snižuje riziko komplikací a také zkracuje rekonvalescenci po operaci.

„Pacientovi zákrok způsobí menší trauma, ztrátu krve i menší jizvy. Je také minimální riziko infekce,“ uvedl k výhodám Broďák. Po operaci zbyde na těle pacienta pouze několik vpichů.

Robotický systém umožňuje lékaři provádět operace za pomoci čtyř ramen, která ovládá ze speciální konzole. 

200 onkologických operací prostaty ročně

První pacient, který operaci za pomoci robota podstoupil, si ji pochvaluje. „Po zákroku se cítím velmi dobře. Mám daleko menší potíže než po operaci slepého střeva,“ konstatoval Oldřich Wenzl. 

2 minuty
Události: Robotické pracoviště na urologii ve FN Hradec Králové
Zdroj: ČT24

Robota zatím v hradecké nemocnici dovedou ovládat tři lékaři, už se ale doškolují další. Jeho pořízení připravovala nemocnice sedm let. Robotické centrum v Hradci Králové je osmým podobným zařízením v republice, dosud museli pacienti z východních Čech, kteří měli o tuto formu zákroku zájem, cestovat do Prahy, Olomouce či Mostiště.

Podle Broďáka by robotický systém měl umožnit zvládnout zhruba 200 onkologických operací prostaty ročně. „Do budoucna přibudou operace ledvin, cévní a kardiochirurgické operace, ale taky zákroky v oblasti pánve či krku,“ dodal.

Nový robotický systém lékaři využijí hlavně při složitých onkologických operacích prostaty či dělohy
Zdroj: David Taneček/ČTK

Operace, která pacientovi i doktoru Broďákovi změnila život

V roce 2000 byl doktor Broďák jednou z ústředních postav nešťastného lékařského zákroku. Na ambulanci se spletli a označili u pacienta z Jičínska opačnou ledvinu – tu zdravější. Lékaři si chybný údaj předávali, až doktor Broďák při operaci orgán odstranil.

Ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové Roman Prymula tehdejší případ hodnotí jako sekvenci nešťastných událostí, na jejichž konci byla urologie. „Nicméně chyba vznikla v podstatě předtím, v diagnostice,“ uvedl s tím, že při zákroku nebyla úplně ověřena.

Lékař Miloš Broďák byl tehdy spolu s kolegou Zbyňkem Veselským uznán vinným z trestného činu ublížení na zdraví a dostali u soudu osmiměsíční podmíněné tresty. Z nemocnice musel Broďák odejít, nemohl operovat, působil na lékařské fakultě. Ke špičkové medicíně se ale po uplynutí trestu znovu vrátil a získal post přednosty urologické kliniky. 

Pacientovi Zdeňku Volfovi museli lékaři nedlouho po vyoperování opačné ledviny odstranit i tu druhou – poškozenou. Muž pak několikrát týdně dojížděl na dialýzu, trpěl depresemi a poruchami spánku a mohl pít pouze půl litru tekutin denně.

Značky fixou na těle pacienta

„Poučení určitě je, že v medicíně není nic jistého. Všechno je potřeba ověřovat ne dvakrát, ale čtyřikrát,“ říká nyní docent Broďák. Současně potvrdil, že od nešťastné operace si lékaři v hradecké fakultní nemocnici před chirurgickým zákrokem u párových orgánů značí černým fixem na těle pacienta, kde mají operovat.

Na urologii ve Fakultní nemocnici Hradec Králové transplantovali v roce 1961 poprvé v Československu ledvinu. Operaci tehdy prováděli lékaři Pavel Navrátil, Jaroslav Procházka a Josef Šváb. Bylo to jen sedm let po světové premiéře takového zákroku. Vůbec první transplantaci ledviny provedl v roce 1954 v americkém Chicagu Richard Lawler

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na Tachovsku hoří lakovna, jeden člověk zemřel

V Chodové Plané na Tachovsku hoří lakovna výrobní firmy. Jeden člověk zemřel, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Ošetřen byl ještě jeden pracovník, bez zjevných známek zranění byl ponechán na místě, řekl mluvčí krajské záchranné služby Martin Štěpán.
14:34Aktualizovánopřed 19 mminutami

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku
13:03Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zprávy o ujetí od nehody jsou zkreslené či smyšlené, tvrdí šéfka zlínské hygieny

Ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje (KHS ZK) Eva Sedláčková prostřednictvím své kanceláře označila za zkreslené či smyšlené informace médií o své údajné dopravní nehodě. Podle Seznam Zpráv srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Zlínští zdravotničtí odboráři v otevřeném dopise ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) vyjádřili názor, že Sedláčková nemůže dál zastávat funkci. Státní tajemník resortu požádal policii o informace o nehodě.
11:40Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Úmysl je zatím jedinou vyšetřovací verzí masivního požáru skládky plastů

Vyšetřovatelé rozsáhlého požáru skládky volně uložených plastů u Rynholce na Rakovnicku mají podezření na úmyslné zapálení, podle velitele zásahu Martina Vondry je to zatím jediná vyšetřovací verze. Hořely plasty určené k dalšímu zpracování a lesní porost. Škoda zatím není známa, firma Ekologie Rynholec ji vyčíslí tento týden, řekl její jednatel Lubomír Černý.
11:13Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Hukvaldy přišly o turisty kvůli opatřením proti slintavce

Už měsíc je zavřený hrad Hukvaldy, jde přitom o jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravy. Kvůli opatřením zavedeným ve snaze zabránit nákaze slintavkou a kulhavkou byla uzavřena obora, uprostřed které památka stojí. Jenže právě skrz ni vede jediná přístupová cesta k hradu. Do ztráty se tak propadají i místní restaurace a hotely. Jak dlouho ještě bude obora i s hradem uzavřená, zatím není jasné. Záležet bude na vývoji situace kolem nemocí.
před 9 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 19 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
včera v 09:00
Načítání...