Stavba ve stínu Parukářky, nebo Parukářka ve stínu stavby? O to běží v Praze 3

Starostka Prahy 3 již nechce zasahovat do plánované stavby bytového domu vedle parku Parukářka. Stejně jako investor poukazuje, že se projekt již několikrát měnil, aby vyhověl přání kritiků. Těm se však myšlenka na výstavbu stále nezamlouvá Sedmipodlažní bytový dům má vyrůst na místě chátrajících třípatrových budov, které dřív patřily Českému rozhlasu.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Starostka Prahy 3 již nechce bránit stavbě u Parukářky

Investor, který chce u Parukářky stavět, ze své původní vize již výrazně slevil – o dvanáct metrů. „První varianta z roku 2013 zastavuje celý pozemek, má dvě vysoké věže. Pak po sérii jednání příšla druhá varianta a pak třetí varianta, o které hovoříme nyní,“ uvedl ředitel společnosti WH Estate Jakub Špetlák. Upozornil, že současný projekt počítá se stavbou nižší než sousední dům.

Kritikům výstavby v těsném sousedství parku to ale nestačí. Jsou přesvědčeni, že i tak budova zastíní vrch, na kterém park leží. Podle zastupitele Ondřeje Ruta (SZ) budou nad svah vyčnívat tři až čtyři podlaží. „Je to pořád něco, z čeho by měl ustupovat dále, aby zástavba byla harmonická,“ dodal zastupitel.

Starostka Prahy 3 Vladislava Hujová (TOP 09) je však přesvědčena, že dosavadní ústupky investora byly dostatečné. Do přípravy stavby již nechce zasahovat. „Jsme u čtvrté varianty. Takže se domnívám, že městská část nemá důvod, proč dále šikanovat soukromého investora,“ řekla. Ocenila naopak developerův slib vybudovat veřejné schodiště na severní svah Parukářky a zabránit přeměně parku na útočiště bezdomovců, která podle WH Estate hrozí.

V Praze 3 se loni uskutečnilo referendum namířené proti zástavbě Parukářky. Účast ale byla příliš nízká. Místní hlasování tak není pro radnici závazné.