Robot ze stavebnice může zajistit místo na vysoké škole

Robotická ruka nebo vozítko řízené senzory či okem. I to zvládnou středoškoláci vytvořit z klasické stavebnice Merkur. Největší soutěž v tvorbě z ocelové stavebnice Merkur perFEKT Challenge pořádá Vysoké učení technické v Brně. Více než dvě stovky studentů středních škol tam v týmech tvořily výrobky podle zadání. Ti nejlepší budou bez přijímacích zkoušek přijati na Fakultu elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT).

„Hlavním úkolem soutěžících je projet za co nejkratší čas danou dráhu a vyhnout se překážkám. K tomu slouží dva ultrazvukové senzory, které fungují na stejném principu jako netopýři," popsal jednu z disciplín proděkan FEKT VUT Jiří Háze.

Chytré vozítko nevzniká pod rukama odborníků v laboratořích. Tvoří je týmy středoškoláků vybavené stavebnicí Merkur a potřebnými elektrosoučástkami. „Tady kolegové dělají programování, my skládáme autíčko a staráme se o zapojování. Myslím, že to zvládneme," svěřil se třeba kapitán týmu ze SPŠ Břeclav Jiří Boleček.

3 minuty
Bez komentáře: Soutěž Merkur perFEKT Challenge
Zdroj: ČT24

Zadání bylo celkem devět, liší se podle odborných ústavů, které téma zaštiťují. „Třeba na Ústavu automatizace a měřicí techniky dělají robotickou ruku, která musí vzít fixu a nakreslit něco na papír. Na Ústavu biomedicínského inženýrství zase pro změnu řeší vozítko, které je řízené pohyby oka," přiblížil Háze.

Krok k budoucnosti

Největší republikové soutěže ve stavění z Merkuru se účastní přes dvě stovky studentů. Přijeli nejen z Moravy a Vysočiny, ale i z Trutnova či Litvínova. Motivace je jednoduchá: kdo úspěšně splní zadání, zajistí si místo na elektrotechnické fakultě VUT, a to bez přijímacích zkoušek.

Vyhlídky absolventů jsou navíc podle vedení školy velice dobré. Firmy mají o absolventy takový zájem, že podporují už středoškoláky, aby na elektrotechnické obory vůbec nastoupili. „Řada studentů má zaměstnání už v průběhu studia a zhruba do tří měsíců od ukončení studia najde drtivá většina zaměstnání v oboru, který studovali," dodal Háze. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Sprejeři napáchali už druhý rok po sobě škody za sto milionů

Posprejované zdi, zastávky nebo celé vlaky – policisté řeší ročně skoro pět tisíc takových případů. Škody, které sprejeři loni napáchali, se už druhý rok po sobě přiblížily hranici sto milionů korun. Když ale policisté vandaly dopadnou, můžou za malování po zdech strávit ve vězení i rok.
před 7 hhodinami

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 13 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 17 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 21 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 21 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
29. 3. 2025

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
29. 3. 2025
Načítání...