Po D1 mezi Lhotkou a Velkou Bíteší už bez omezení

Na dálnici D1 končí dopravní omezení na opravovaném úseku mezi exity 153 u Lhotky a 162 u Velké Bíteše. Na úseku probíhají už jen dokončovací práce, které podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jana Rýdla provoz aut zdržovat nebudou. Stavební práce v tomto úseku D1 se zimními přestávkami probíhaly od jara 2013. Podle původních předpokladů měly být hotové už loni.

Opravy dálnice D1
Zdroj: ČTK Autor: Luboš Pavlíček

"Hlavním předmětem modernizace dálnice D1 byla i v tomto úseku oprava cementobetonové konstrukce vozovky dálnice se současným rozšířením o 0,75 metru na obě strany," uvedl Rýdl.

Součástí stavby bylo i rozšíření dálničních nadjezdů a mostů, zlepšení systému odvodnění vozovky a modernizace vybavení D1, včetně dálničního sytému SOS. Na připojovací větvi mimoúrovňové křižovatky Lhotka také vyrostla směrem na Brno 240 metrů dlouhá protihluková stěna.

Opravu D1 zkomplikovalo nestabilní podloží

Modernizaci dálnice u Bíteše provádí Sdružení D1 Lhotka - Velká Bíteš vedené společností OHL ŽS. Původní cena zakázky byla necelých 597 milionů korun bez DPH. Kvůli problémům s nestabilním podložím předloni firma OHL SŽ stavbu několikrát přerušila a požadovala více peněz na pokrytí víceprací. ŘSD jí rozpočet navýšilo o deset milionů korun.

Nejvytíženější tuzemská dálnice je zhruba deset let za svou životností. Celá oprava mezi Mirošovicemi na 21. kilometru a Kývalkou na 182. kilometru by podle odhadů ministerstva dopravy měla stát 14 miliard korun. Stavba je rozdělená na 21 úseků.

Na jaře 2013 začaly na území Vysočiny opravy prvních dvou dálničních úseků. Kromě Bíteše zahájili stavbaři práce také mezi 104. kilometrem u Větrného Jeníkova a 112. kilometrem u Jihlavy. Zpoždění nabraly obě akce. Tento měsíc by měla skončit dopravní omezení také u Jihlavy. V nejbližší době by však na Vysočině měla být zahájena rekonstrukce další části dálnice, a to mezi Měřínem a Velkým Meziříčím.