Na autobus v Plzni střílel 15letý mladík, otec přihlížel

Na autobus plný lidí střílel v úterý večer v Plzni 15letý Plzeňan. Mladík, který střílel za přítomnosti svého otce, nikoho nezranil. Kriminalisté ho dopadli za necelých 24 hodin po činu. Nyní je v policejní cele.

„Zadržený měl převzít od svého otce nelegálně drženou střelnou zbraň a na inkriminovaném místě za jeho přítomnosti několikrát vystřelit. Při tom zasáhl projíždějící autobus,“ uvedla policejní mluvčí Ivana Jelínková. O jakou zbraň šlo, policie neuvedla.

„Všechny okolnosti případu a skutečnosti rozhodné pro řádné a objektivní posouzení věci jsou nyní předmětem dalšího šetření,“ dodala mluvčí. Zatím podle ní nic nenasvědčuje tomu, že by šlo o extremistický čin, který by souvisel s pobytem cizinců na území České republiky.

V autobuse bylo v době střelby asi 90 lidí, hlavně zahraniční dělníci z přilehlých závodů na Borských polích. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ve středu na svém twitterovém účtu uvedl, že policie zjišťuje, nakolik „může jít o další politickou provokaci“. Otázka cizinců v poslední době jitří atmosféru v české společnosti kvůli přijímání uprchlíků.

Střelbu na autobus odhalil řidič až poté, co cestující vůz opustili. Našel tři průstřely a zavolal policii. Za jízdy si myslel, že autobus má technickou poruchu a že se rozbilo zadní světlo. Střely poškodily zadní část autobusu a sklo.