Praha zmapuje bariéry na úřadech, v památkách i parcích

V Praze vznikne jednotná digitální mapa bezbariérovosti a přístupnosti budov a dalších veřejných prostor. Magistrát začne pražskou památkovou rezervací, zmapovat chce ale postupně celé město. K dispozici by měla být i mobilní aplikace. 
image_667507
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

V první fázi se bude v památkové rezervaci mapovat asi 190 objektů a jejich okolí. „Náklady na jeden budou přibližně 2000 až 3000 korun,“ uvedl Patrik Nacher (ANO), předseda výboru pro školství a sociální věci pražského magistrátu.

Celkem by podle něj mohlo jít asi o půl milionu korun. Postupně k památkám a úřadům přibudou parky, sady, veřejná prostranství, v další fázi pak pošty, lékárny, zastávky městské dopravy i přechody pro chodce.

Podle radní Ireny Ropkové (ČSSD) bude digitální mapa přístupná jednak na webových stránkách magistrátu, a dále i jako mobilní aplikace. Nejen zdravotně handicapovaní, ale třeba i senioři nebo rodiče s kočárky si tam přehledně vyhledají, jestli a jakým způsobem je příslušný objekt bezbariérový. A současně by mělo být možné vyhledat i vhodné dopravní spojení.

Co vše mapa nabídne?

Konkrétní příklad, jak bude mapa fungovat, nabídl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD): Člověk se bude potřebovat dostat od Rudolfina a z mapy zjistí, že tam jede bezbariérová tramvaj číslo 17 plus kde pak může přestoupit třeba na metro. Tvůrci mapy mají ale podle Dolínka větší ambice: budou se mapovat i chodníky, aby se uživatel mapy dozvěděl, jak se na zastávku tramvaje dostat a jestli vůbec zastávka nejblíž Rudolfinu je z hlediska bezbariérovosti vyhovující. Pokud by tam bariéra byla, mapa mu doporučí se dopravit na další zastávku, která je asi o sto metrů dál. „Ambice je, aby si vše člověk mohl naplánovat předem,“ uvedl Dolínek.


Podle Petra Dolínka je další ambicí propojit mapu bezbariérovosti s informacemi Českých drah ohledně přístupnosti pražských nádraží. Radní Irena Ropková (ČSSD) konstatovala, že mapování dosud probíhalo v rámci jednotlivých městských částí poměrně nahodile. Některé městské části už mají objekty na svém území zmapovány, teď je cílem celopražská mapa.

Zkouška bariér na snímku z roku 2012
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Kamaryt

Mapování bariér na území města mají u odborných firem objednávat i platit městské části. „Nechceme to hradit stoprocentně. Nabídka spolupráce magistrátu je 50 000 korun,“ řekla radní pro sociální problematiku Ropková. Podobné mapování podle ní jednu z městských částí, která už ho dokončila, stálo 100 000 korun. Peníze městským částem magistrát chce rozdělit v září.

Klíčem je jednotná metodika

Nyní existují různé podklady o bezbariérovosti, část jen v papírové podobě. Problémem je ale podle Ropkové nejednotná metodika sběru dat i jejich zpracování. Město chce vycházet z postupů, které vytvořila Pražská organizace vozíčkářů. Přístupnost míst označuje barvami jako na semaforu.

Přestože budou uživatelé moci upozorňovat na chyby nebo nedostatky v mapě, možnost přímo do ní zasahovat nebude. „Chceme, aby byla data garantovaná. Pokud nám někdo dá podnět, jdeme si ho ověřit,“ uvedla koordinátorka programu Přes bariéry Pražské organizace vozíčkářů Marie Málková. Na bezbariérovost dopravy je zaměřený program Praha bezbariérová. Z něj bude také podle Petra Dolínka vytvoření mapy financováno.

image_667506
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Kamaryt

Náměstek primátorky Petr Dolínek současně připomněl, že magistrát se průběžně snaží odstraňovat bariéry i v metru, kde se každý rok otevírají nové výtahy.