Horní Jiřetín zatím nepadne, Mládek obhajuje odklad rozhodnutí o limitech

Horní Jiřetín - Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) během své návštěvy Litvínova obhajoval návrh odložit rozhodnutí o limitech na dole ČSA na rok 2020. Zdůvodnil to nejistým vývojem v oblasti energetiky. Podle místních politiků se tak prodlouží období nejistoty, jelikož prolomení limitů by vedlo ke zbourání Horního Jiřetína. Po rychlém rozhodnutí volají zastánci i odpůrci prolomení limitů.
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD)
Zdroj: ČTK Autor: Libor Zavoral
Video Brífink ministra průmyslu Jana Mládka k těžebním limitům
video

Brífink ministra průmyslu Jana Mládka k těžebním limitům

Brífink ministra průmyslu Jana Mládka k těžebním limitům

S11 28.07.2015

Události ČT: Na Mostecku chtějí jasné slovo o těžbě

Mládek řekl, že na prolomení limitů těžby uhlí v dole ČSA, které by znamenalo bourání Jiřetína, to v tuto chvíli nevypadá. V závodu Triola v Horním Jiřetíně ale slíbil, že v případě zahájení těžby by vláda prosazovala, aby se s tímto podnikem zacházelo, jako by stál v dobývacím prostoru. Triola vyrábějící spodní prádlo se 130 zaměstnanci, by totiž v případě prolomení limitů zůstala 200 metrů nad hranicí, což její vedení považuje za likvidační. Pro udržení zaměstnankyň nepovažuje firma za příznivý ale ani odklad rozhodnutí.

Nejistá budoucnost vedla ředitele Trioly Petra Kalu k tomu, že napsal ministrovi dopis. „Prolomení by se rovnalo likvidaci, máme třetinu zaměstnankyň z Jiřetína, třetinu z Mostu, rok trvá, než je vyškolíme a na stěhování nemáme peníze,“ uvedl Kala, jehož podnik ročně vyrobí čtvrt milionu kusů spodního prádla a utrží okolo 85 milionů korun. Triola už se kontaktovala se zástupci Severní energetické, která těží na ČSA. „Na odškodnění bychom neměli ze zákona nárok,“ uvedl Kala. „Máme obrovský strach, hrozilo by, že firma zanikne,“ zdůraznil ředitel.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD)
Zdroj: ČTK
Autor: Libor Zavoral

Těžaři rozeslali obyvatelům Horního Jiřetína a Černic informativní nabídky na odkoupení jejich domů. „Jasně jsme deklarovali, že naše nabídka platí pro všechny v katastru Horního Jiřetína,“ uvedla mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová. „Další jednání by už byla individuální,“ doplnila.

Severní energetická požaduje, aby vláda rozhodla o limitech letos. „Je pro nás nezbytné, aby se rozhodlo,“ zdůraznila. „Pokud se rozhodne za pět let, k prvnímu uhlí bychom se dostali v roce 2030,“ řekla. Pokud vláda odloží rozhodnutí, bude v dole ČSA pokračovat útlum těžby a firma bude postupně propouštět.

Odklad rozhodnutí o prolomení limitů navrhuje ministerstvo průmyslu z důvodu nejistoty vývoje jaderné energetiky a toho, že není jasné, zda po roce 2024 bude fungovat tepelná elektrárna Počerady. „V tuto chvíli na základě současných předpokladů to uhlí není zapotřebí, akorát to jediné, čím si nejsme jisti, jestli můžeme říct nikdy,“ uvedl Mládek.

Starostka: Odkládání rozhodnutí je kruté k obyvatelům

V Litvínově je názor zastupitelů nejednotný. Zatímco vedení v čele se starostkou Kamilou Bláhovou (ANO) se staví za zachování limitů, opozice je proti. „Jediné, na čem se shodneme všichni, je, že chceme, aby se rozhodnutí neodkládalo. Takový krok je krutý k obyvatelům i všem ostatním,“ uvedla Bláhová. Podle starosty Horního Jiřetína Vladimíra Buřta (SZ) odklad nahrává spekulantům a zpomalí rozvoj území.

  • Vladimír Buřt (SZ), starosta Horního Jiřetína: „Pro naše město je samozřejmě nepřijatelná jakákoliv varianta prolomení limitů na velkolomu ČSA a samozřejmě se budeme snažit všemi možnými silami o zachování limitů.“

„Odložení je důležité pro občany této země a pro energetickou nezávislost, alespoň částečnou,“ řekl Mládek, podle něhož se po pondělním zasedání tripartity varianty budoucnosti těžby na severu Čech zúžily na tři. „Za prvé je to prolomení na dole Bílina a zachování limitů na dole ČSA, plné prolomení na obou lomech a třetí variantou je prolomení na dole Bílina a odložení rozhodnutí na dole ČSA o pět let,“ uvedl ministr.

Ministerstva průmyslu, financí a práce musejí teď dopracovat program pro uplatnění horníků v případě, že se neprolomí limity tak, aby se zmírnily sociální dopady. Termín je do konce srpna. „Kdy o tom bude jednat vláda potom, to už není na mně,“ uvedl Mládek. „Těch materiálů máme spoustu a teď je třeba udělat politické rozhodnutí,“ zdůraznil.