Recidivistu odhalila DNA. Za vraždu a znásilnění dostal 22 let

Ústí nad Labem – U ústeckého krajského soudu padl trest za vraždu a znásilnění mladé ženy z Rumburku – 22 let. Recidivistu Zdeňka Streleckého odhalil vůbec největší plošný screening DNA v historii české policie. Vzorek odebrali zhruba 1500 mužům ve věku 25 až 35 let. Soud Streleckému zároveň nařídil ústavní sexuologickou léčbu. Znalci u něj odhalili závažnou deviaci, útočný sadismus. Rozsudek není pravomocný, obě strany si vzaly čas na rozmyšlenou.
Zdeněk Strelecký
Zdroj: ČTK Autor: Hájek Vojtěch

Sedmadvacetiletá žena odešla z domova loni 28. června. Podle soudu ještě ten den odpoledne potkala u Pivovarského rybníka Streleckého. Ten ji po hádce napadl, rdousil a škrtil, následně ji znásilnil. Tělo pak odtáhl do křoví, kde ho policisté našli o dva dny později při rozsáhlé pátrací akci. Žalobkyně Zdeňka Chromá Streleckého vinila z vraždy v nejpřísnějším, tedy třetím odstavci trestního zákona s tím, že vraždou si chtěl usnadnit či zakrýt znásilnění oběti.

Soud se k jejímu názoru přiklonil, trest navíc zvýšil. „Jde o recidivistu, to znamená osobu, která byla opakovaně trestána pro zvlášť závažnou trestnou činnost, a proto v jeho případě byly splněny podmínky pro zvýšení horní hranice trestní sazby. Toto ustanovení soud využil a zvýšil trest nad horní hranici sazby tak, jak je v zákonném rozpětí,“ řekl předseda trestního senátu Jiří Bednář. Trest je souhrnný. Vražda se stala v době podmínečného propuštění Streleckého z vězení. Soud navíc dnešním rozsudkem zrušil loňský rozsudek děčínského soudu, který Streleckého potrestal za úvěrový podvod.

Zdeněk Strelecký
Zdroj: ČTK
Autor: Hájek Vojtěch

Strelecký v přípravném řízení měnil výpověď, při posledním výslechu z letošního května se ale přiznal. Kriminalistům vypověděl, že byl pod vlivem pervitinu. S mladou ženou se dostal do konfliktu. Znalci u Streleckého odhalili závažnou poruchu, útočný sadismus. Jeho pobyt na svobodě považují za nebezpečný, a navrhují proto ústavní léčení.

  • "Po celou dobu vynášení rozsudku si Strelecký skrýval tvář za papírem, takže mu nebylo vidět do obličeje. Zhruba hodinu předtím, na konci závěrečných řečí, ale řekl, že si vůbec nedokáže vysvětlit, proč to udělal a že je mu to líto. Podle soudce to bylo první projevení lítosti během vyšetřování a procesu," uvedla redaktorka ČT Petra Tachecí.

Streleckého advokát Pavel Kras požadoval překvalifikování činu na nejmírnější odstavec trestního zákona, za který hrozí 10 až 18 let vězení. Argumentoval tím, že k pohlavnímu styku s obětí došlo až poté, co zemřela.

Video UDÁLOSTI: Jak soud usvědčil vraha?
video

UDÁLOSTI: Jak soud usvědčil vraha?

UDÁLOSTI: Jak soud usvědčil vraha?

U 27.7.15

Soud poslal rumbruského vraha na 22 let do vězení

Kriminalisté při pátrání po vrahovi dlouho tápali, nakonec po několika měsících přistoupli k plošnému screeningu DNA mladých mužů z okolí. Vzorků sebrali asi 1500 a porovnávali je s biologickými stopami nalezenými na těle oběti. Právě DNA kriminalisty k podezřelému přivedla. Vzorky zpracovával Kriminalistický ústav a shodu se zajištěnými stopami našli experti u vzorku s číslem 1002.

Strelecký byl v minulosti trestán za loupež. Společně se svým známým jako dvacetiletý brutálně napadl dvojici starších bratrů z Německa. Jeden z mužů utrpěl nevratné poškození oka. Krajský soud Streleckého tehdy potrestal šesti lety vězení.