Konec oprav střechy znojemského hradu je v nedohlednu

Znojemský hrad se opět pustil do opravy střechy, která už začala před sedmi lety. Neskončí ale ani letos, protože na její dokončení chybí peníze. Prohlídková trasa pro návštěvníky je tak kvůli stavebním komplikacím značně omezená.
Video Hrad Znojmo dál pokračuje v opravách
video

Hrad Znojmo dál pokračuje v opravách

Největším problémem trouchnivějící střechy jsou brouci tesaříci, kteří se zabydleli ve čtyři sta let starých trámech. Nejaktivnější jsou právě v létě. Hrad chce proto vyměnit část stropu a následně sundat starou krytinu a samostatně opravit krovy.  

Oprava střechy trvá už sedm let a doteď stála 18 milionů korun, na zbytek chybí peníze. „Snažíme se na to samozřejmě získat dotace ať už od státu, nebo Jihomoravského kraje,“ řekla mluvčí města Zuzana Pastrňáková.

Navzdory značným omezením v prohlídkové trase se návštěvníci od památky neodvracejí. Letos už jich přišlo o 250 víc než loni touto dobou. Některá nádvoří však zůstanou zavřená minimálně na další rok. Situaci se snaží zlepšit alespoň Jihomoravské muzeum ve Znojmě, které příchozím vynahrazuje omezené prostory na hradě bohatými expozicemi. V současné době vystavují historický nábytek, umělecké sbírky nebo zajišťují doprovodné akce pro rodiny. Kdy bude střecha hotová a prohlídky se vrátí do celých prostorů hradu, si ani muzeum netroufá odhadnout.