Za cenu jednoho piva do polských Krkonoš

Krkonoše - Jedny hory, na obou stranách hranice čeští i polští turisté, ale přesto zásadní rozdíl. Za vstup do polského Krkonošského národního parku musí lidé platit. Částka není vysoká - jde zhruba o čtyřicet korun. Peníze jdou na údržbu parku nebo horskou službu. V Česku nic podobného zavedeno není - hory jsou zadarmo.

Pokud turista ze Sněžky sestoupí do polského Karpacze, při cestě zpátky musí zaplatit 6 zlotých
Zdroj: ČTK Autor: Kalousek Rostislav

Polská strana Krkonoš, městečko Karpacz, které leží přímo pod Sněžkou a jedno ze vstupních míst do polského národního parku. Reportér ČT Václav Svoboda na místě nezaznamenal, že by polští turisté měli s placením vstupného jakýkoli problém. Dokonce viděl i seniory, kteří by normálně platit ani nemuseli, a stejně si pro lístek došli.

Podobné brány pro výběr poplatku jsou na dalších turisticky atraktivních místech. Například při vstupu do parku od měst Kowary, Szklarska Poreba nebo Sobieszów - Jelenia Góra.

Vstupné do polského Krkonošského národního parku je šest zlotých na jeden den, 15 zlotých na tři dny. Děti a důchodci platí polovinu.

Na polskou stranu Krkonoš přijede ročně kolem dvou milionů turistů. Když v polských Krkonoších poplatek před 20 lety zaváděli, byla kolem toho hodně vášnivá diskuse. Podle ředitele polského parku Andrzeje Raje ale teď lidi platí dokonce rádi. Vidí totiž, za co platí.

Opravené cesty, kvalitní turistické značení, uklizené hory – to jsou důkazy, že poplatek v ceně jednoho piva má smysl. Bez něj by polský park moc fungovat nemohl. Ročně takhle v polských Krkonoších vyberou v přepočtu přes 30 milionů korun.

České Krkonoše ročně navštíví šest milionů turistů, platit ale nebudou

Plně kvalitní servis mají turisti samozřejmě i na české straně Krkonoš. Jenže u nás hlavní část nákladů nese státní rozpočet a jednotlivé obce uvnitř národního parku. Návštěvníci na údržbu cest nebo na úklid nijak nepřispívají.

Krkonošský národní park dostává ročně ze státního rozpočtu zhruba 100 milionů korun.

"Vzhledem k tomu, že do národních parků se nikdy v České republice neplatilo, bylo by s tím spojeno množství komplikací, část veřejnosti bychom pochopitelně popudili. Myslíme si, že by to nebylo úplně produktivní řešení," uvedl mluvční Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Přitom ročně navštíví národní park na české straně Krkonoš šest milionů lidí. Krkonoše jsou tak jednou z nejnavštěvovanějších rezervací v Evropě. Kdyby se vybíralo podobné vstupné i v Česku, pokrylo by to většinu nákladů. U nás se o tom ale neuvažuje.

Naposledy se o výběru vstupného do českých Krkonoš diskutovalo zhruba před šesti lety. V Česku ale nakonec převážily obavy, že než by lidé zaplatili pár korun, zůstali by raději doma. Podle sousedů jsme v tomhle ale rarita a moc tomu nerozumějí.

Obce mají příjem z turistů, jen pokud u nich přespí

Starostové krkonošských obcí si ovšem zavedení poplatků za vstup do hor představit dovedou. Právě oni teď nesou většinu nákladů na opravy cest a úklid hor po turistech. Jan Sobotka (ZVON), předseda Svazku měst a obcí Krkonoše a starosta Vrchlabí, který byl hostem Událostí v regionech, konstatoval, že za sebe by si poplatek představit dokázal. Musel by ale být symbolický a nesměl by turisty obtěžovat.

"Určitě bych byl rád, kdyby to šlo podobně jako v Polsku do turistické infrastruktury. Je potřeba spoustu cest opravit, je potřeba po turistech uklízet," uvedl Jan Sobotka. Obce a Krkonošský národní park by se podle něj musely dohodnout a získané peníze by se cíleně musely přerozdělovat na věci, které mají smysl pro turismus.

Jan Sobotka taky připomněl, že v současné doby mají obec příjem z turistů, jen pokud tam přespí a zaplatí příslušný poplatek. "Ale jinak obce nemají žádnou možnost vybrat jakousi místní daň. Jsme závislí pouze na sdílených daních ze státu," uvedl Jan Sobotka (ZVON).
Když se před několika lety o možnosti zavést poplatek uvažovalo, podle starosty vše skončilo na tom, jak by se vůbec vybíral a jak by celá věc fungovala technicky. "Diskuse proběhla, byla velmi krátká, nebyla ani široká, a řekli jsme si, že opravdu nevíme a nechceme popudit občany a turisty s tím, že je budeme obtěžovat a vybírat peníze," uzavřel Jan Sobotka.

Video Události v regionech (Praha)
video

UvR: Polské Krkonoše za poplatek, české zadarmo

Video Události: Vstup do národních parků
video

Události: Vstup do národních parků