Zlínský Dům umění opustily varhany. Stěhovat se budou i stovky křesel

Zlín - Ze zlínského Domu umění na Slovnesko. Tam se přestěhovaly tamní varhany, které město nabízelo k prodeji přes dva roky. Nakonec je odkoupila farnost ze slovenské obce Lendak. Hudební nástroj totiž neměl využití poté, co se tamější Filharmonie Bohuslava Martinů přestěhovala do nových prostor. Zlín nyní nabídne k prodeji i další zařízení z Domu umění, kterému chce vrátit původní podobu Památníku Tomáše Bati ze 30. let.

Z Baťova památníku v centru Zlína definitivně zmizely impozantní varhany. Dvanáct metrů dlouhý a sedm metrů široký nástroj se totiž přestěhoval na Slovensko do obce Lendak nedaleko Popradu. „Těšíme se, že tento překrásný nástroj nešel na součástky anebo do nějakého sběru, ale že najde uplatnění v novém kostele,“ řekl už dříve Mario Anton Hrtus, který je v Lendaku farářem.

Tři a půl tisíce píšťal nevydalo už několik let žádný zvuk. Poté, co Dům umění opustili zlínští filharmonici, se město rozhodlo varhany prodat. Slovenská obec je získala jen za 410 tisíc korun s tím, že si zaplatí demontáž i převoz. Vyšší nabídku zlínská radnice nedostala.

Zlín chce Domu umění vrátit jeho původní podobu

Varhany ale nejsou jedinou věcí, která se z Baťova památníku stěhuje. Přesun nyní čeká i 580 polstrovaných křesel. „Sedačky, to je další z úkolů, který nás čeká. Budeme je prodávat formou veřejné soutěže, minimálně po deseti, a co mám poslední zprávy, tak má zájem o zhruba sto sedaček obec Lendak na Slovensku,“ řekl primátor Zlína Miroslav Adámek (STAN).

Po jejich prodeji chce město vrátit perle funkcionalistické architektury Františka Lydie Gahury původní náplň Památníku Tomáše Bati. „Aktuálně posledních 14 dnů intenzivně jednáme se státní správou, protože z celkového rozpočtu70 milionů bychom byli rádi, kdyby se velkou měrou podílel stát na obnově této kulturní památky,“ potvrdil primátor. V Domě umění se ale stále nachází řada uměleckých děl, jako je třeba busta Bohuslava Martinů nebo skleněné vitráže. Těch se město zbavovat nechce a k prodeji je nenabízí – spíše nyní shání prostory, kam by je mohlo přemístit.

V době svého vzniku v roce 1933 totiž měla být budova jednou z připomínek zakladatele světoznámé obuvnické firmy Tomáše Bati, který rok předtím tragicky zahynul v letadle. V roce 1954 byl památník ale přestavěn na Dům umění, aby lépe posloužil galerii výtvarného umění a Filharmonii Bohuslava Martinů. Ta se ale z objektu před pěti lety odstěhovala a předloni opustila památník i galerie. Od té doby je památník nevyužitý, chátrá a čeká na obnovu, která by mu vrátila zašlou slávu a také architektonickou čistotu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Renovuje se unikátní Baťův výtah ve zlínském mrakodrapu

Řemeslníci renovují Baťův výtah v budově 21 ve Zlíně, takzvaném Baťově mrakodrapu. Obnoví vnitřní i vnější části výtahu, vymalují šachtu a zajistí hloubkové čištění a ošetření podlahy v přilehlé expozici ve druhém podlaží. Práce, které přijdou na necelé tři miliony korun, potrvají do konce června. Do té doby bude unikátní pojízdná kancelář ředitele firmy Baťa Jana Antonína Bati pro návštěvníky uzavřena.
před 3 hhodinami

Soud poslal do vazby dva obviněné po zásahu na plzeňském úřadě

Okresní soud Plzeň-město poslal kvůli možnému ovlivňování svědků do vazby dva lidi obviněné v souvislosti se zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě Plzeňského kraje. Informovala o tom okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Obžalovaným hrozí až osmileté vězení.
před 4 hhodinami

Soud v kauze Stoka II potrestal dalšího podnikatele a jeho firmu

Městský soud v Brně ve čtvrtek v korupční kauze Stoka II uložil podnikateli Karlu Weiglovi a jeho firmě KWM PLUS peněžité tresty. Za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a účastenství ve formě pomoci soud podnikateli uložil trest 410 tisíc korun, firmě 300 tisíc. Při zakázkách brněnské Správy železnic dělali takzvaně křoví. Podnikatel i zmocněnec firmy přiznali vinu. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Tresty ve věci soud ukládal už i dříve.
před 6 hhodinami

Někdo zřejmě otrávil čtyři vlky v Rychlebských horách

V Rychlebských horách na Jesenicku byli mezi únorem a dubnem nalezeni čtyři mrtví vlci. Pitvu zvířat provedli experti z Veterinární univerzity v Brně, podle nich šlo s největší pravděpodobností o otravu dosud nezjištěnou látkou, upřesnit by to měly toxikologické testy. Kvůli podezření, že vlci byli otráveni, podala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) trestní oznámení.
před 7 hhodinami

Plodiny i ryby v okolí nehody v Hustopečích jsou v pořádku, prokázaly testy

V okolí havárie vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku je možné pěstovat plodiny i lovit ryby kromě jednoho jezera. Vzorky zemědělské půdy tam neprokázaly zvýšenou přítomnost látek vznikajících z hoření benzenu a stopy benzenu neodhalily ani vzorky ryb z vod v okolí havárie s výjimkou jezera číslo 6, řekli ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.
před 8 hhodinami

Na horách sněží, o víkendu bude oblačno

Přes Česko ve čtvrtek přejde studená fronta a ochladí se. Víkend bude velmi oblačný a při protrhání oblačnosti hrozí přízemní mrazíky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Jeseníkách a Krkonoších ve čtvrtek ráno teploty spadly pod nulu a začalo sněžit.
před 9 hhodinami

Řeku Smědou jako první v republice zpomalí příčné prahy

Příčné prahy mají zpomalit řeku Smědou v Bílém Potoce na Liberecku. Budou vůbec první v Česku. Řeku by měly mírnit při velké vodě a taky by měly zabránit vymílání jejího koryta. Usnadní i migraci ryb a dalších živočichů. Stavbu opatření zhruba za čtrnáct milionů zaplatí Povodí Labe. „Projektant čerpal inspiraci v alpských tocích a horských bystřinách na Madeiře,“ informoval mluvčí Povodí Labe Aleš Prokopec.
před 12 hhodinami

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
před 13 hhodinami
Načítání...