"Misi Vrbětice" čeká útlum. Armáda se stahuje na úkor policie

Režim v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku, kde loni vybuchly dva sklady s municí, se od začátku prázdnin změní. Počet vojáků, který loni na ostrahu areálu vyčlenila vláda a kteří se na místě střídají, klesne ze 450 mužů na 300. Armáda tak při střežení vybuchlých skladů už nebude mít převahu, ale bude početně vyrovnaná s policií.

Armáda ve Vrběticích
Zdroj: ČTK Autor: Dalibor Glück

Zatímco dosud přijíždělo v týdenních turnusech do Vrbětic až 450 vojáků, teď jich bude maximálně 300. V úterý jeden takový dorazil ze Strakonic, odkud přijelo 220 příslušníků vzdušných sil. Ostraha muničního areálu, kde ještě stále probíhá likvidace následků dvou loňských výbuchů, však nepoleví. I když armáda z nařízení vlády své nasazení omezila, své počty naopak navýšila policie.

Přísná bezpečnostní opatření, zejména ostraha vnějšího pásma kolem areálu, potrvají ještě minimálně několik měsíců. Nejméně tak dlouho potrvá, než bude areál opět bezpečný a zbavený munice, kterou výbuchy rozmetaly po okolí. Policejní prezident Tomáš Tuhý v dubnu odhadoval, že potrvá rok, než se vyšetřovatelé dostanou do epicentra výbuchu. "Kontaminace tohoto prostředí je obrovská. Bude se asanovat zřejmě několik let," uvedl tehdy Tuhý.

Video Události v regionech plus (Brno)
video

Ve Vrběticích ubude vojáků

S vojáky v zádech žijí obyvatelé z Vlachovic a okolí už více než půl roku, do kontaktu ale příliš nepřichází. Do obchodu zamíří vojáci výjimečně, stravování má armáda zajištěno díky výběrovému řízení. Jen jídlo pro vojáky zatím stálo ministerstvo obrany 17 milionů. Celkem stálo nasazení ve Vrběticích armádu desítky milionů korun.