Smlouvu uzavřeli 2 dny po prohraných volbách - podaří se ji vypovědět?

Zastupitelé Nejdku na Karlovarsku se pokusí vypovědět údajně nevýhodnou stamilionovou zakázku na úklid města, kterou uzavřelo předchozí vedení radnice těsně po prohraných komunálních volbách. Smlouva je přitom uzavřena na 20 let. Případ prověřoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a zjistil pochybení - uložil proto pokutu 750 000 korun. Jeho rozhodnutí zatím ale není pravomocné.

Nejdek se snaží vypovědět smlouvu na svoz odpadu

Nově zvolení radní Nejdku jsou přesvědčení, že jejich předchůdci zadali výběrové řízení tak, aby ho vyhrála konkrétní soukromá firma. Václav Růžička (Svobodní), nejdecký radní uvedl, že jejich snahou teď bude smlouvu vypovědět a hledat jiného dodavatele - pokud možno za lepších podmínek.

Město podle radního Růžičky přichází kvůli této podle něj nevýhodné smlouvě o několik milionů korun ročně: "Jsou to vyhozené peníze v řádech milionů korun, kde nefunguje žádná kontrola, kde si firma dělá, co chce, a my nemáme ani žádné kontrolní mechanismy," uvedl Václav Růžička s tím, že město Nejdek by podle něj mělo mít vlastní technické služby. Bylo by to prý výhodné jak pro obyvatele Nejdku, tak pro městský rozpočet.

Antimonopolní úřad dal městu pokutu 750 000 korun

I podle Úřadu pro ochranu hospodářského soutěže město Nejdek porušilo zákon o zadávání veřejných zakázek tím, jak ji zadalo. V tendru požadovalo příliš velký rozsah služeb - od svozu a likvidace odpadu až po údržbu a opravy silnic. Podle smlouvy by celkem soukromá firma mohla vydělat přes 400 milionů korun.

Podle Martiny Švandy, mluvčího Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, se u zakázky nepřiměřeně zúžil okruh uchazečů, kteří byli schopni ji splnit. "Tento postup zadavatele byl diskriminační, úřad mu za něj uložil zatím nepravomocnou sankci ve výši 750 000 korun," uvedl Martin Švanda.

Jana Vondráková, ředitelka komunikace společnosti AVE CZ, která soutěž vyhrála, k tendru uvedla: "Naše společnost se přihlásila do vypsaného výběrového řízení, řádně doložila kvalifikační předpoklady předepsané zadávací dokumentací a zákonem o veřejných zakázkách a podala nabídku."

Podpis smlouvy dva dny po prohraných volbách

Smlouvu na úklid města podle současného radního Václava Růžičky podepsalo bývalé vedení krátce pro prohraných volbách: "Bylo jasné, že koalice, která tam byla, dál vládnout nebude, nedostali mandáty, lidi je nechtěli. A dva dny po volbách si rada uzmula pravomoc zastupitelstva a podepsala něco, na co neměla mandát," konstatoval Václav Růžička.

Bývalý starosta Vladmír Benda (SN) ale trvá na tom, co uvedl pro ČT už po komunálních volbách, tedy že v červenci 2014 zanikla smlouva na úklid města uzavřená na 10 let. Radní podle něj byli pod tlakem, aby co nejrychleji uzavřeli nový kontrakt.

Podle Vladimíra Bendy bylo vše v souladu se zákonem. Problém podle něj vzniknul ve chvíli, kdy jedno zasedání zastupitelstva bylo zrušeno pro neodsouhlasení programu. "Dostali jsme se do časové tísně a museli jsme vybírat výherce kontraktu v náhradním čase," uvedl Vladimír Benda. Jinak podle něj hrozilo, že se město dostane do rozporu se zákonem, a nebo že ve městě nebude zajištěn úklid a svoz odpadu.

"Museli jsme překlenout období mezi ukončením staré smlouvy a uzavřením nové. Toto období bylo prekérní, nevycházelo nám podle zákona, museli jsme silně improvizovat," uvedl k termínu podpisu smlouvy bývalý starosta Vladimír Benda.

Bude-li město pokutu platit, chce ji vymáhat po konkrétním viníkovi

Nové vedení Nejdku podalo proti rozhodnutí antimonopolního úřadu rozklad. Sankce 750 tisíc korun se radním zdá příliš vysoká, přestože chyby svých předchůdců uznávají. Současný starosta Lubomír Vítek (SZ) si myslí, že pokuta 750 000 korun je ve srovnání s jinými kauzami v Karlovarském kraji opravdu vysoká.

Až bude rozhodnutí pravomocné, město chce podle starosty Vítka pokutu, kterou bude muset zaplatit, následně vymáhat po bývalých zastupitelích. Bývalý starosta ale od začátku sporu trvá na tom, že zákon neporušil.

video V Nejdku se snaží vypovědět smlouvu na svoz odpadu
Video Události
video

V Nejdku se snaží vypovědět smlouvu na svoz odpadu