V Brně se sešli zastánci i odpůrci uprchlíků, policie je držela od sebe

Policejní těžkooděnci museli v centru Brna oddělit účastníky dvou demonstrací, z nichž jedna byla proti podpoře uprchlíků, druhá naopak pro podporu běženců. Obě byly nachystány současně na Moravském náměstí nedaleko od sebe. Více lidí přišlo na stranu odpůrců.

Při demonstraci v Brně policie nasadila těžkooděnce
Autor: Václav Šálek

Protiuprchlické demonstrace se podle policie zúčastnilo asi 700 lidí, opačný názorový tábor na náměstí reprezentovalo asi až 500 lidí. Z počátku klidný průběh se zdramatizoval po osmnácté hodině, kdy lidé podporující pomoc běžencům vyrazili z parku na Moravském náměstí v průvodu směrem ke kostelu svatého Tomáše, kde se konala druhá z akcí. Tu uspořádalo radikální uskupení Dělnická mládež, které je propojeno s krajně pravicovou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS).

V jeden moment oddělovalo oba tábory asi 15 metrů. Z jedné strany znělo z úst demonstrujících: "Čechy Čechům" a "Uprchlíky tady nechceme", zatímco tábor jejich odpůrců křičel: "Neonacisty v Brně nechceme" nebo "Fašisti do práce". V tom okamžiku oba tábory oddělili policejní těžkooděnci.

Kromě policistů oddělovalo obě strany přibližně deset policejních vozů. Po asi 15 minutách se radikálové z Dělnické mládeže z místa stáhli k nedaleké fontáně, kde vystoupil s projevem proti pomoci běžencům předseda DSSS Tomáš Vandas. Jejich odpůrci zůstali na dohled, postupně se ale začali rozcházet a kolem sedmé večerní jich zbyla stovka. V kontaktu nadále bránila oběma skupinám policie. Kolem půl osmé se vydali pryč z místa směrem k nádraží i protiuprchličtí demonstranti.

Dva lidé byli lehce zraněni, prvním z nich je zakročující policista a druhým jeden z demonstrantů. Policie sedm lidí předvedla. Dva z nich podle policejní mluvčí neuposlechli výzvy policistů, dva zaútočili na policisty, jeden je podezřelý z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod, další ze zapálení vlajky. "Jednoho maskovaného mladíka jsme zajistili poté, co jsme při jeho kontrole zjistili, že po něm bylo vyhlášeno pátrání," řekla jihomoravská policejní mluvčí Petra Vedrová.

Součástí akce s cílem vyjádřit solidaritu s imigranty a protestovat proti xenofobii bylo vybudování malého stanového městečka na Moravském náměstí, které znázorňuje uprchlický tábor. Extremisté z Dělnické mládeže se podle nich snaží využít negativní emoce části veřejnosti vůči imigrantům. "Je to složitá věc, ale nelze ji řešit na ulici, a zvláště ne s neonacisty," řekl jeden z pořadatelů Václav Pecl.

S výsledkem protestu je spokojený, a to i přesto, že někteří účastníci nerespektovali dohodu s policií a vykročili z parku směrem ke shromáždění Dělnické mládeže. "Nemohli jsme jim fyzicky zabránit. I když překročili tu linii, nikdo neútočil, bylo to jen skandování. V tomto se ta poklidnost akce povedla," uvedl Pecl.