Zastupitelé o pokutě za divadlo nerozhodli, Plzeň ji ale přesto zaplatí

Plzeň - Zastupitelé města Plzně se ve čtvrtek neshodli, jestli dobrovolně vrátí deset milionů korun z dotace na Nové divadlo. Město tak pravděpodobně dostane od Regionálního operačního programu platební příkaz. Požadovanou částku je pak radnice připravena zaplatit, poté se ale případně bude bránit právní cestou. K vrácení peněz vyzval město úřad regionální rady Regionálního operačního programu Jihozápad, ze kterého Plzeň peníze získala. Důvodem jsou údajné chyby radnice při výběrovém řízení na stavitele budovy za téměř miliardu korun. Plzeň dostala na divadlo z evropských fondů 200 milionů, ale hrozí, že bude muset až 60 milionů vrátit.   

Podle důvodové zprávy zastupitelstva Plzně není výzva k vrácení prvních deseti milionů právně závazná a je na příjemci, zda jí vyhoví, či nikoli. Ani radní se neshodli, zda se má část dotace hned vrátit, nebo zda má město vrácení odmítnout. Primátor Martin Zrzavecký (ČSSD) zastupitelům navrhoval, aby vrácení zamítli. Ani pro jeden návrh se ale nakonec nenašlo dost hlasů.

Tím, že zastupitelé nepřijali žádné usnesení, se ale zřejmě na podstatě problému nic nemění. Město pravděpodobně dostane platební příkaz a až po zaplacení požadovaných deseti milionů se bude moci případně bránit právní cestou.

Primátor: Budeme se bránit. Nepochybili jsme

„Nepřijali jsme žádné usnesení, to znamená, že jsme neschválili vrácení peněz,“ popsal výsledek dnešního jednání zastupitelů Martin Zrzavecký. Regionální operační program bude informován, že zastupitelé zaplacení pokuty deseti milionů neschválili a peníze vrátit nechtějí. „Pak bude pouze na Regionálním operačním programu a jeho orgánech, jak se zachovají,“ vysvětlil primátor.

Primátor ale předpokládá, že Regionální operační program dá magistrátu Plzně příkaz k vrácení peněz, což Plzeň následně udělá - peníze tedy zaplatí. „Ale budeme se bránit. Jsme přesvědčeni, že není nárok na vrácení a nepochybili jsme. Nebo si toho nejsme vědomi,“ řekl Martin Zrzavecký.

Primátor připustil, že věc se může řešit až u soudu, protože nejde jen o dnes probíraných deset milionů korun. Dotace byla rozdělena na dvě části a druhá část dotace je celkem 150 milionů korun. „Pakliže bychom měli hovořit o sankci 25 procent, tak už jsme na skoro 40 milionech. To jsou velké peníze a my o ně nechceme přijít,“ dodal Zrzavecký.

Pro rozpočet města to zásadní problém nebude

Z pohledu rozpočtu Plzně se ale podle primátora nic zásadního nestane, protože podobné projekty musí být vždy kryté z rozpočtu města. „Dotace je nenároková. Nemůžete počítat, že ji dostanete v plné výši. Takže rozpočtově jsme kryti, všechno máme zajištěno, jen bychom nedostali příjem do Fondu kofinancování dotovaných projektů,“ vysvětlil primátor s tím, že podobné projekty musí město vždy předfinancovat. 

Vrácení deseti milionů korun požadoval ROP na základě auditu ministerstva financí. Podle něj město chybovalo ve výběrovém řízení na stavitele divadla v požadavku na bankovní záruky, doložení hodnoty ratingu banky uchazečů i v požadavku na prokázání kvalifikace. Město také mělo bez souhlasu upravit projekt. Podle technického náměstka Pavla Šindeláře si ale nechalo město provedené změny předem odsouhlasit na změnových listech. Město je ale na základě svých právních rozborů přesvědčeno, že se chyb nedopustilo. Nezaplacením žádané sumy se však vystaví riziku, že bude muset platit i nemalé penále.

Video Zastupitelé o vracení části dotace na Nové divadlo
video

Zastupitelé o vracení části dotace na Nové divadlo

Zastupitelé o vracení části dotace na Nové divadlo

Vracení části dotace na divadlo - Události v regionech