Lidé na Ústecku brojí proti rušení vlakových zastávek

Ústí nad Labem - Už druhou petici kvůli rušení vlaků v malých obcích bude řešit Krajský úřad Ústeckého kraje. Rozhodnutí se nelíbí nejen lidem na Lovosicku, ale nově se ozvali i lidé ze Žatecka. I v některých tamních obcích totiž přestanou vlaky stavět. Úředníci říkají, že musejí na místní trati dopravu zrychlit a že lidé můžou jezdit autobusem.

Krajský úřad společně s Českými drahami sice na zdejší trati zvýší počet spojů, ale vlaky budou Veleticemi a některými dalšími obcemi a osadami na Žatecku jen projíždět. Místní lidé s tím nesouhlasí. Tvrdí, že vlak je pro ně často jedinou možností, jak se dostat do nedalekého Žatce: „Nevím, jak budeme chodit nakupovat, jak budeme jezdit k lékařům.“ „Převážně je tady dost důchodců a bez auta tady ta vesnice, to je konec.“

Podle krajského úřadu byly změny v jízdním řádu nutné právě kvůli tomu, že na trati bude jezdit více spojů. „Osobní vlaky, které objednává Ústecký kraj, musely zrychlit, a vynechaly zastávky, kde byla zaznamenaná opravdu nízká frekvence výstupu a nástupu cestujících,“ upřesňuje František Janačík z tiskového odboru Krajského úřadu Ústeckého kraje. Někteří obyvatelé Veletic si však o rušení zastávek myslí své: „Za Hitlera to fungovalo, za bolševiků to fungovalo a za těchle troubů nefunguje nic.“ „Myslím si, že jim na lidech nezáleží, protože oni sedí v kancelářích, ve městě…“

Lidé z Žatecka sepsali proti rušení zastávek petici. Kraj teď bude řešit, jestli je bude možné obnovit. Jak sdělil Janačík, zastupitelstvo bude konkrétně o zastavování vlaků v Sádku u Žatce ještě jednat.

Jestli budou vlaky ve Veleticích a v dalších obcích zastavovat, nebo jen projíždět, bude jasné do několika týdnů. Od nového jízdního řádu platného od 9. prosince to ale rozhodně nebude.