Choltice chtějí otevřít zámecký areál s unikátní barokní kaplí

Choltice - Choltice na Pardubicku začínají po patnácti letech restitučních sporů opravovat a znovu využívat místní zámek. Zámecký areál s unikátní barokní kaplí chce obec otevřít pro veřejnost, už dnes je možné navštívit obnovené vlastivědné muzeum. Soudy někdejší majetek potomkovi šlechtického rodu Thun Hohensteinů nevydaly.

Patnáct let musela obec hledat v archivech, prokazovat kolaboraci s nacisty a platnost konfiskace. Spory s potomkem šlechtického rodu brzdily další rozvoj, soudy však nakonec daly Cholticím za pravdu. Podle starosty Jana Málka nastal obrovský zlom, obec má svůj územní plán, který nyní může realizovat. Nyní je možné stavět domy tam, kde se dříve nemohlo, a využívají se objekty, které se využívat nemohly. Po delší době se do zámku vrátili také turisté. Choltice znovu otevřely vlastivědné muzeum s originálními barokními skvosty i archeologickými nálezy, tedy alespoň s těmi, které na zámku zbyly. Správkyně choltického zámku a muzea Marie Fižová k tomu uvedla, že areál přežil tři nájezdy zlodějů. Při poslední loupeži škůdce vybral ty nejkvalitnější sbírky. Návštěvníkům se tu však líbí, nová podoba zámku je pro ně překvapením.

Zámecký areál potřebuje milionové investice. S novými střechami, stropy, fasádami i šetrnou rekonstrukcí unikátní kaple svatého Romedia by mohly pomoci státní nebo evropské dotace. Odborníci spočítali, jak vysvětlil starosta Málek, že náklady nutné na opravy budou asi sto milionů korun.

Znovuotevření muzea pro obec znamená další krok pro budoucí využití celého zámeckého areálu. Potomek šlechtického rodu Berthold Thun Hohenstein však při poslední návštěvě Choltic poznamenal, že spory o majetek nepovažuje za zcela uzavřenou kapitolu.