Bolevecký rybník bude ještě čistší, slibují hydrobiologové

Plzeň - Dejte nám pár let a Bolevecký rybník v Plzni bude minimálně dvakrát tak čistý než dnes. Slibují to odborníci. Se svým experimentem začali už loni. A první výsledky tu prý už jsou.

Unikátní experiment začal loni. Upravený člun několik dní vypouštěl do kalné vody síran hlinitý, aby zbavil rybník nečistot a sinic. Už po třech dnech se viditelnost ztrojnásobila a návštěvníkům zpříjemnila zbytek sezóny. Teď už se rybník sice vrátil k původní barvě, ale není už tak kalný. „Na průhlednosti vody je loňský zásah už znát,“ uvedla správkyně Boleveckého rybníka Jiřina Kopáčková.

Podle hydrobiologů to je teprve začátek. Podle autora projektu Jindřicha Durase by průhlednost vody měla dosáhnout v letních měsících zhruba dva metry, což je dvojnásobek oproti současnému stavu.

Aby se z rybníku stalo jezero, musí se vyměnit kaprovité ryby za dravé a vysadit vodní rostliny, které hydrobiologové pěstují ve vodní zahrádce. Funguje to jako v akváriu, které se při vyváženém podílu ryb a rostlin téměř nemusí čistit. „Naším cílem je vytvořit stabilní ekosystém, který bude sám schopný se o dobrou kvalitu vody postarat,“ dodala Kopáčková.

Čím více rostlin, tím méně sinic. Až přerostou, budou je správci rybníku zastřihávat vyžínací lodí tak, aby lidem při plavání nepřekážely. Několikaletá přeměna Boleveckého rybníka na jezero by se měla podle hrubých odhadů vejít do deseti milionů korun.