Chodovská radnice možná zaplatí 22 milionů

Praha - Radnici v Chodově na Sokolovsku hrozí, že bude muset státu zaplatit až 22 milionů korun. Finanční kontrola totiž zjistila, že město porušilo podmínky pro čerpání dotace na výstavbu domů pro sociálně slabší. Problém zapříčinily stavební firmy, které postavily jeden z domů tak, že zasahoval rohem do pozemku, který v té době ještě nepatřil městu. Kvůli tomu se zkomplikoval zápis domů a zástavních práv do katastru nemovitostí.

Stát teď po chodovské radnici požaduje vrácení jedenáctimilionové dotace a k tomu ještě zaplacení stejné částky jako pokuty. Radní se však rozhodnutí finančního úřadu brání a dokonce ho zažalovali, ale nebyli úspěšní. „Pro mě to je v podstatě záležitost nepochopitelná, hraničí v podstatě se šikanou,” dodává k problému místostarosta Chodova Stanislav Pochman (ODS).

Radnice tak nyní hledá další způsob jak prokázat, že pravidla neporušila. Podle starosty Josefa Hory (HNHRM) už všechny dokumenty spojené se stavbou bytových domů kontrolovalo Ministerstvo pro místní rozvoj a žádnou chybu nezjistilo. Jeho mluvčí Daniela Grabmüllerová však sdělila, že celá věc je záležitostí výhradně finančního úřadu.

Starosta Chodova předpokládá, že o problému bude se zástupci finančního úřadu znovu jednat v září. Podle jeho slov by vrácení dotace spolu s vyplacením pokuty znamenalo nejen pozastavení rozvojových aktivit, ale i běžného života ve městě.