Města a obce na Plzeňsku nesouhlasí s novým systémem recyklace plastů

Plzeňsko - Svaz měst a obcí Plzeňského kraje protestuje proti záměru ministerstva životního prostředí zálohovat pet-lahve. Ministerstvo si od tohoto kroku slibuje zvýšení jejich odběru i recyklace. K názoru Svazu měst a obcí se však přiklání také někteří výrobci nápojů.

Záměr ministerstva komentuje jeho mluvčí Jakub Kašpar takto: „Cílem, který sledujeme, je abychom se dostali na výrazně vyšší podíl vytříděného materiálu, zejména u pet-lahví.” Podle předsedy Svazu měst a obcí Plzeňského kraje Jaroslava Perlíka (ODS) však stávající systém funguje bez problémů a byl by nesmysl ho rušit. Podobný názor zastává i Marek Sýkora z Rozvojové regionální agentury Plzeňského kraje, která připravovala jednotlivé obce na systém třídění odpadů několik let. „Myslíme, že to je tak radikální krok, který je neuvěřitelně drahý a jsou tam velké otazníky v tom, zda to bude fungovat,” popisuje záměr ministerstva.

Dalším, kdo se k záměru ministerstva vyjadřuje negativně, je Svaz výrobců nealkoholických nápojů. „Pro výrobce by se jednalo o nutnost investic v řádech desítek a desítek miliard korun, ať už by to byly zálohy jednoho druhu, to znamená na jednorázové obaly či zálohy na obaly, které se plní opětovně,” dodává Zdeněk Huml, výkonný ředitel Svazu výrobců nealkoholických nápojů.

Ministerstvo životního prostředí oponuje kritikům, kterým nahrává i statisticky potvrzená úspěšnost stávajícího systému, s tím, že klasické barevné kontejnery z obcí nezmizí, protože navrhovaný zálohový systém se bude týkat pouze některých nápojových obalů.