Stop projektu Čistá Horní Vltava

Jižní Morava - Projekt Čistá Horní Vltava, který počítal s využitím evropských dotací, skončil neúspěšně. Podle vodohospodářů ho zastavily často se měnící podmínky Evropské komise. Miliardu korun chtěli z evropských fondů získat společně zástupci 11 jihočeských měst a obcí. Peníze chtěli použít na opravu kanalizací a vodovodů.

Kanalizace v jihočeských městech je zastaralá, rozpadají se i letité vodovodní trubky, pohotovostní čety téměř denně odstraňují havárie. Lidé krátkodobě zůstávají bez dodávek. „Vodohospodářská infrastruktura v Českých Budějovicích ty peníze nutně potřebuje,” potvrzuje Jiří Heřman, ředitel jedné z vodohospodářských firem.

Zástupci Českých Budějovic chtěli získat z evropských fondů na opravu odpadních trubek 300 milionů korun. Proto se do projektu zapojili. Krumlov usiloval o 20 milionů korun na opravu kanalizací. Kvůli stále se měnícím dotačním podmínkám ale zastupitelé přestali projekt podporovat. „Problematiku budeme řešit podáváním samostatných projektů,” vysvětluje Jana Zuziaková, mluvčí městského úřadu v Českém Krumlově.

Příprava projektu spolkla tři miliony korun. Výsledkem tříletého úsilí jsou ale jen šanony a krabice, které se hromadí u zpracovatele, část zůstává na radnicích. Podle členů vodárenského svazu byl původní záměr dobrý, ztroskotal na nejasnostech, které podle správců sítí doprovázely čerpání peněz evropských fondů. Podle zástupce ředitele Jihočeského vodárenského svazu Vladimíra Fürtha bylo výsledkem právě rušení skupinových projektů.

Do akce Čistá Horní Vltava se zapojilo 11 měst a obcí. Společně chtěly investovat do oprav vodovodů a kanalizací téměř miliardu korun, dvě třetiny měla pokrýt evropská dotace. Zástupci měst teď své projekty upraví a v září budou v Bruselu samostatně žádat o nové dotace.