Provozovat 22 škol je podle radních finančně neúnosné. Osm zařízení se má proto na základě demografické studie tzv. optimalizovat. „Uvolněné budovy budou nabídnuty samozřejmě zájemcům, kteří budou ochotni a schopni investovat do jejich technického stavu, což městská část už nechce dělat,” vysvětluje chystaný krok místostarosta Prahy 4 Václav Kryštof.
Slučovat by se ale měly také plně obsazené budovy. Jedná se například o jazykovou školu Horáčkova a Kavčí hory, kde vedle sebe už řadu let fungují 3 zařízení. Učitelé i rodiče podepisují petice. „Tento školní rok poprvé učíme v prostorách, které byly částečně zrekonstruovány,” říká zástupkyně Školské rady ZŠ Kavčí hory Kateřina Měšťánková a dodává: „Takže jsme se těšili na druhou fázi, která přijde a která vylepší podmínky pro naše studenty a žáky a vůbec jsme netušili, že ta rekonstrukce bude záminkou k vystěhování části naší školy a předání úplně jinému subjektu.”
Uvolněný objekt Horáčkova by měla získat některá soukromá škola. Radní a současně místostarosta Kryštof, který rušení škol navrhuje, se podle učitelů a rodičů dostal do střetu zájmů. Sám je totiž jednatelem soukromých škol - jedna z nich shodou okolností sídlí v budově, která se před lety sloučením uvolnila. „Tak já jsem v dozvuku ještě jednatelem dvou subjektů. Oba dva subjekty mají své sídlo a není důvod, aby se stěhovaly,” brání se Kryštof.
Školské rady z jednotlivých škol teď čeká několika měsíční maratón diskuzí s radními o důvodech slučování. Pokud zastupitelé záměr radnice nakonec schválí, ke změnám ve školách by došlo nejdříve od 1.9. 2008.